22
grudnia

Plebiscyt na grę roku 2015 wg słuchaczy Fantasmagierii

Fantasmagierie 2015

Wyjątkowo błyskawicznie przeleciał nam 2015. Pewnie zasługa to wielu, wreszcie godnych tej generacji, nowych gier, a nie tylko odświeżonych wersji starych przebojów, jakkolwiek smacznych. Był to też okres dram, w rolach głównych Hideo Kojima oraz Bruce Wayne, ale my tutaj nie o tym.

Gry wideo to najbardziej trudna do okiełznania dziedzina kultury. Jak można porównywać Her Story z Wiedźminem, Super Mario Makerem czy Project Cars? Stawiam was, drogie słuchaczki i drodzy słuchacze, przed trudnym zadaniem wyboru bez podziału na platformę, budżet, czy gatunek. Reguły są proste, wybieramy do dziesięciu tytułów w kolejności od najlepszego, plus dorzucamy do listy tzw. śmierdziuszka roku. Wyjątkowo w 2015 roku, dorzuciłem kilka, nieobowiązkowych kategorii, bo nie tylko grami żyjemy!

Jak zwykle polecam przypomnieć sobie gry z początku roku. Nie uwierzycie jak wiele świetnych tytułów wyleciało wam z głowy wyparte przez zawrotne tempo premier ostatnich miesięcy. Małą ściągawką jest jak zwykle księga mądrości. Można debatować czy 2015 zapisze się złotymi głoskami jak 1998, albo czy będzie tak zacny jak relatywnie podobny okres dla poprzedniej generacji (fantastyczny 2007 i równie doby 2008), niemniej, wreszcie można powiedzieć, że było w co grać!

Kotek straznik pozadnosci

Moc konsol przestaje mieć znaczenie. Choć liczni wpadają do cyfrowej kuźni Eurogamera (Digital Foundry) oglądać różnice w ilości klatek na sekundę pomiędzy Xboksem One a PS4, to pecetowcy już dawno są na innej planecie, grają w 4K i nawet 60 klatek na sekundę wydaje się im być zeszłorocznym śniegiem. Dla mnie znowu liczą się gry i twórcy, którzy na słabszych sprzętach potrafią olśniewać (np. Xenoblade Chronicles X kusi do zakupu Wii U). Chciałbym dorzucić do tego worka dobra wirtualną rzeczywistość, i nowy typ gier, ale poza tym, że w 2015 roku do bitwy o wirtualnego klienta dołączyli nowi gracze, to tak naprawdę dopiero 2016 ma szansę stać pod znakiem VR.

Jeśli wszystko potoczy się po mojej myśli to będę chciał jakiś mały konkursik związany z podsumowaniem roku zorganizować. I tu apel, jeśli jesteście niezależnym twórcą gier, lub reprezentujecie jakieś wydawnictwo, dystrybutora i chcecie wspomóc nas nagrodami, proszę bardzo, skontaktujcie się ze mną pod adresem dahman(malpka) fantasmagieria.net. Dzięki!

Link do ankiety: Fantasmagierie roku 2015

Autor: Dahman
Tagi: ,

6 Koment. do “Plebiscyt na grę roku 2015 wg słuchaczy Fantasmagierii”

 1. R4Zi3L napisał(a):

  hmmm nie widziałem miejsca żeby się podpisać więc poszła anonimowo ;(

 2. Dahman napisał(a):

  Z lewej strony, było miejsce na komentarz. R4Zi3L, wyślij mi swoją listę i komentarz osobno na email, to będę wiedział, że od Ciebie.

 3. Mada Mada Dane napisał(a):

  W sumie to ja też zapomniałem się podpisać :)

 4. Dahman napisał(a):

  R4Zi3L, mail doszedł :)

 5. igimat napisał(a):

  Poszła podpisana

 6. igimat napisał(a):

  Zapomniałem o najlepszym filmie- Mad Max