Archiwum według kategorii: ‘artykuł’

22
października

Z serii Jules prezentuje: “Nowa ósma generacja, a może generacja 7,5?”

Gears of WarNiespełna rok po światowej premierze, Xbox One zadebiutował na polskim rynku. (…) Na nowo rozgorzały dyskusje o tym, co lepsze PS4 czy Xbox One i którą konsolę wybrać, a może po prostu dobrego peceta? (…)
Dyskusje o tym, co ma mocniejsze podzespoły i na której konsoli gry wyglądają lepiej, towarzyszy każdej generacji. Ale czy rzeczywiście z tego rodzaju dyskusji można wyciągnąć jakieś racjonalne wnioski, a przede wszystkim czy na tej podstawie można decydować po którą konsolę sięgnąć? (…)
Złośliwi twierdzą, że jeśli idzie o gry, to sytuacja jest dramatyczna. Nie ma podobno w co grać. Co bardziej wybredni malkontenci twierdzą wręcz, że mamy do czynienia z generacją 7,5. Owszem, jest postęp technologiczny, konsole są wyraźnie potężniejsze, ale wciąż nie otrzymaliśmy gier, które stanowiłyby istotny krok naprzód. Pytanie, czy w ogóle na takie gry możemy dziś liczyć? A może wcale nie powinniśmy?

Dalszy ciąg znajdziecie na blogu autora.

15
października

Z serii Jules prezentuje: “Gry wideo a sztuka”

Pytanie, czy gry wideo są sztuką jest dla mnie pytaniem retorycznym. Otóż gry wideo sztuką bywają, na takiej samej zasadzie jak bywa nią kino, literatura czy malarstwo. Jednak paradoksalnie, grom wideo najbliżej jest do sztuk performatywnych, a więc takich w których najistotniejsze jest przeżycie tu i teraz, doświadczenie czegoś na własnej skórze przez odbiorcę.

Problem z tego rodzaju akademickimi dyskusjami zawsze polega na dwóch istotnych trudnościach. Pierwszą z nich jest konieczność odpowiedzi na pytanie, co to jest sztuka? […] Drugą trudnością było usilne porównywanie gier na przykład do filmów. […] Problem z takimi porównaniami polega na tym, że zatraca się w nich coś, co jest cechą fundamentalną gier – ów performatywny charakter odbioru. […] Gry wideo są więc gdzieś na styku filmu i teatru. Gdzieś pomiędzy tymi dwiema dziedzinami.

Dalszy ciąg znajdziecie na blogu autora.

9
października

Z serii Jules prezentuje: “Skandaliczne GTA V – a ludożerka żre!”

Premiera GTA V na PC oraz konsole PlayStation 4 i Xbox One zbliża się wielkimi krokami, [i to] zapewne dla wielu [będzie] okazją do ponownego skrytykowania gier wideo ze względu na treści pełne przemocy i wulgaryzmów.[…]
[Rok temu] pojawili się tacy, którzy dowodzili, że brak krytyki gry za tego rodzaju sekwencje wynika bez wątpienia stąd, że recenzent nie ma dostatecznego komfortu, by moralnie uzasadnioną krytykę wprowadzić w życie i ocenić grę na 1 / 10 […], a to dlatego, że pracuje w redakcji, która zwyczajnie musi dobrze żyć z dystrybutorami.[…] Krytyka była wymierzona w autorów najpoczytniejszych pism czy serwisów o grach – protekcjonalne klepanie ich po ramieniu było wg mnie jednym z najbardziej żenujących odprysków całej dyskusji wokół brutalności GTA V i jedną z najbardziej tandetnych prób nie tylko przypodobania się pewnej grupie odbiorców, ale przede wszystkim podzielenia środowiska. […] W białych rękawiczkach budowano więc kolejny mit odnośnie polskiej branży gier. W imię jakiejś mętnie postrzeganej idei prowadzono do konstatacji, że oto nie tyle jedno pismo o grach, ile raczej cała branża jest unurzana w szambie układów i układzików. […]

Dalszy ciąg znajdziecie na blogu autora.

31
stycznia

Plebiscyt na grę roku 2013 – wyniki i komentarze.

Jak obiecałem, prezentuję ranking gier roku 2013, który powstał dzięki waszym głosom oddanym w corocznej ankiecie najpodcastu o grach!  Oczywiście listę poznaliście już w odcinku 275, ale obiecałem zaprezentować ją okraszając głosami ankietowanych. Dodatkowo postanowiłem wprowadzić nową kategorię, czyli najlepsza gra w reedycji. ale to też wiecie ze słuchania podcastu, dlatego nie przedłużam i zapraszam do lektury.

(more…)

27
grudnia

Podsumowanie siódmej generacji

Podsumowanie 7 genMija kolejny rok, który wieńczy jedną z najdłuższych generacji nowożytnych konsol. Chciałem nawet napisać po prostu najdłuższą (bez “nowożytnych”), ale starsi gracze wypomnieliby mi, i słusznie, że przecież Atari 2600 mimo swoich wzlotów i upadków egzystowało prawie piętnaście lat, a NES (dla przyjaciół z bloku wschodniego - Pegasus), był w produkcji przez lat dwadzieścia (1983-2003). Zresztą tak naprawdę z nowymi konsolami nic się nie kończy, Sony i Microsoft na pewno nie uśmiercą źródełka z bazą kilkudziesięciu milionów użytkowników, zanim grunt pod nowymi zabawkami nie stwardnieje. (more…)

26
grudnia

Plebiscyt na grę roku 2012 wg słuchaczy Fantasmagierii

To był ciekawy rok, być może nie najlepszy w historii elektronicznej rozrywki, ale na pewno jeden z najbardziej emocjonujących i intrygujących.

Na pewno pokazujący jak zdeterminowani fani danego tytułu mogą wpłynąć na kształt gry nawet po jej wydaniu. Historia Mass Effect 3 dała nauczkę, z której może wydawcy wyciągną wnioski, ale nie powstrzyma ich to przed wydawaniem niedopracowanych i przede wszystkim okrojonych gier, bo przecież zawsze można wydać patcha po premierze, a dodatkowe etapy wydać jako DLC.
(more…)

15
stycznia

Podsumowanie roku 2011 - część druga

Rok 2011 pożegnaliśmy i rozprawiliśmy się z nim z należytym szacunkiem, ale to jeszcze nie koniec. Jak obiecałem, przedstawiam wyniki małej sondy przeprowadzonej wśród osób, które na grach zjadły zęby. Choć pewnie czytelnicy i słuchacze, którzy nie wyobrażają sobie życia bez codziennej lektury wiadomości i plotek ze świata gier, mogą te typy (i tych typów też) znać, to jednak tylko u nas wszystkie one w jednym miejscu, dla waszej wygody i przyjemności.

Przygotowanie zestawienia trochę czasu zajęło, gdyż większość jest chronicznie zajęta i mimo nachalnego nagabywania i tyrpania, część osób zignorowała moje prośby lub po prostu nie wyrobiła się przed publikacją. Nie ma co się przejmować, żyjemy w dobie Internetu 2.0, się odezwą, się doklei.

Reguła była prosta, każda z osób poproszona została o przygotowanie listy pięciu gier (niekoniecznie w kolejności), które uważają za najlepsze i najciekawsze w minionym roku, oraz jednego rozczarowania. Poza tym forma dowolna i wedle uznania można było dodać komentarz, pochylając się z siermiężną miną nad 2011. Ciekawiło mnie szczególnie jak komentatorzy odebrali nawałnicę kontynuacji i czy generalnie cieszy ich jakość tego co jako gracze dostaliśmy. Oczywiście zdarzały się łamania nieistniejącego regulaminu (podrzucanie gier z 2009 roku), ale przymykałem oko, jeśli w dobrej wierze.

Tyle tytułem wprowadzenia, a teraz oddaje głos drogim kolegom (i na końcu sobie). (more…)

7
stycznia

Plebiscyt na grę roku 2011 – rezultat i komentarze (miejsca 40 - 1 i rozczarowanie roku)

Jak obiecałem, przedstawiam pełniejsze zestawienie wyników ankiety na grę roku i śmierdziuszka roku. Tym razem frekwencja zdecydowanie dopisała – oddano dwa razy więcej głosów niż poprzednio. Bardzo podobały mi się uzasadnienia głosujących i te najciekawsze pozwolę sobie zamieścić.

Kiedy będziecie przeglądać listę, chciałbym, abyście zwrócili uwagę na jedną kwestię. Nie sugerując puli, z której można było wybierać, ani nie dzieląc gier na platformy, czy budżet, udało się stworzyć w pełni obiektywy obraz, choć złożony z subiektywnych elementów (głosów graczy). Nie każdy się nad tym zastanawia, ale większość serwisów narzuca pewną, ograniczoną listę i knebluje graczy. Alternatywą jest układanie dziesiątek kategorii, zapominając o tej najważniejszej – przyjemności z grania.

Nie jest to może algorytm na zasadzie, którego metacritics wylicza swoje zestawienia, ale układanie tego wszystkiego w arkuszu kalkulacyjnym, paradoksalnie, sprawiło mi dużo satysfakcji. Oprócz zdecydowanego faworyta, układ zmieniał się wielokrotnie wraz z napływem głosów. Pierwszą piętnastkę poznaliście już słuchając odcinka 197, ale aby podtrzymać misternie tkaną dramaturgię, pozwolę sobie fragment po fragmencie wrzucać listę od końca.

Dodam, że w przygotowaniu mam także część, w której do podzielenia się swoim typami zaprosiłem osoby znane z innych serwisów. Mam nadzieję, że odpowiedzi będzie sporo, a wtedy poświęcę temu osobny wpis.

Teraz jednak zapraszam do zapoznania się z listą i komentowania. Zdecydowanie polecam przesłuchanie odcinka przed lekturą.

(more…)