Archiwum: czerwiec, 2011

27
czerwca

Fantasmagieria - Podcast 173 - “Gra jak darmowy obiad”

Fantasmagieria 173Jak zwykle długo myślałem nad wpisem do nowego odcinka i doszedłem do wniosku, że nic nie zastąpi swojskiego wyłożenia kawy na ławę. Tak więc w najnowszym:

Po pierwsze. Nadrabiamy zaległości, czyli pogadamy o Duke Nukem Forever. Banały w stylu jak to czekaliśmy na tę grę 14 lat postaramy ograniczyć do minimum i bez ogródek powiemy co myślimy o najnowszej produkcji sygnowanej logiem Gearbox Software.

Po drugie. Nie omieszkamy wspomnieć o przekształceniu Team Fortress 2 w grę darmową oraz podzielimy się wrażeniami z zabawy w Alliance of Valiant Arms, koreańską strzelankę, również gratis do ściągnięcia np. na Steamie.

Po trzecie.  Zarekomendujemy grę wyznaczającą najlepsze standardy w kwestii oprawy graficznej - The Nightjar na iOS oraz  pogawędzimy jeszcze o Mortal Kombat.

Po czwarte. Reaktywowaliśmy kącik kulturalny. Na początek dwie książki: “Udław się” Chucka Palahniuka, autora między innymi “Podziemnego kręgu” [ang. Fight Club], oraz “Uwikłanie” Zygmunta Miłoszewskiego, której autor znany jest z felietonów poświęconych elektronicznej rozrywce.

Na koniec dyskusja o tym co komu wypada i dlaczego skromność jest cnotą.

Zapraszamy do słuchania i komentowania!

Ściągnij sto siedemdziesiąty trzeci odcinek podcastu

 
 Fantasmagieria - Podcast 173 [74:25m]: Play Now | Play in Popup
25
czerwca

Autorytet na skróty, czyli o pouczaniu i skromności redaktorów piszących o grach

Niedawno w mediach branżowych rozgorzała debata na temat wymowy angielskich nazw gier, zapoczątkowana przez Krzysztofa „Lordareona” Gonciarza, który na co dzień pracuje w rozmaitych serwisach należących do firmy Gry-Online S.A. Całość spotkała się z dużym odzewem czytelników, tyle że same reakcje były bardzo mieszane. Ja również mam mieszane odczucia i postaram się to uzasadnić.

Na początku skupmy się na treści owych filmików. Pierwszy można obejrzeć m.in. tutaj. Dowiemy się z niego wielu ciekawych rzeczy, np. przy omawianiu wymowy tytułu inFAMOUS 2 słyszymy, że „famous i infamous to są fonetycznie zupełnie inne rzeczy”. Na chwilę załóżmy, że takie uproszczenie tutaj nie przeszkadza, tym niemniej słuchacze chcieliby wiedzieć, dlaczego tak jest. Uzasadnienie brzmi: „to nie ma jedno z drugim nic wspólnego, jeśli chodzi o wymowę. Zapomnijcie o famous, nauczcie się, że tytuł gry to Infamous”. Przez chwilę zasępiam się, uderzony rozbrajającą niewinnością konstrukcji idem per idem w tej wypowiedzi.
(more…)

21
czerwca

Fantasmagieria - Podcast 172 - “Krokomierz i pączek”

Fantasmagieria 172Wbrew oczekiwaniom i sezonowym trendom, nie zajmujemy się edukacją, bo skoro zaczęło się kalendarzowe lato i wakacje ruszają pełną parą, to komu w głowie takie rzeczy.

W odcinku przede wszystkim jeden długi segment “W co ostanio grałeś?“. Zaczniemy od DIRT 3 i zastanowimy się ile w tej grze zostało jeszcze z WRC. A skoro o grach wyścigowych mowa, to nie możemy nie wspomnieć o Forza Motorsport 4, której zakulisowa prezentacja zrobiła na nas kolosalne wrażenie.

W dalszej części wrócimy do Wiedźmin 2 i LA Noire, gier, które parę tygodni temu zbierały najwyższe noty. My pozwoliliśmy sobie ukończyć te tytuły, a także kurzowi opaść, aby na chłodno wyrazić ostateczną opinię.

Na koniec pierwsze wrażenia z zabawy z grą Infamous 2, a raczej z NieSławny: inFAMOUS 2 [IPA: ɲɛˈswavnɨ ˈɪnfəməs tuː], solidna kontynuacja przygód superbohatera z rozterkami.

Zapraszamy do słuchania i komentowania!

Ściągnij sto siedemdziesiąty drugi odcinek podcastu

 
 Fantasmagieria - Podcast 172 [78:05m]: Play Now | Play in Popup
21
czerwca

Wymowa tytułów gier, a sprawa polska.

Mały homage osobom, które starają się edukować polskich graczy. Materiał zainspirowany ostatnimi wydarzeniami sezonu ogórkowego w polskiej branży.

Życzymy poczucia humoru!

13
czerwca

Fantasmagieria - Podcast 171 - “Podsumowanie E3 2011”

Fantasmagieria 171Po, z grubsza, trzy tygodniowej przerwie wracamy do nagrywania i od razu dajemy z grubej rury. Ponad dwugodzina extravaganza. Na tapetę wzięliśmy zakończone kilka dni temu, odbywające się w Mieście Aniołów,  targi E3 (Electronic Entertainment Expo) - święto graczy. Tam się bąków nie zbija, tam się haruje stojąc w kolejkach, które zawstydziłyby te peerelowskie. To wszystko po to, aby zobaczyć, zagrać w najnowsze, czasami dopiero co zapowiedziane gry, a jak i szczęście dopisze, uścisnąć dłoń legendą branży.

Mimo, że nie sposób omówić wszystkiego co się wydarzyło przez te 3 dni w Los Angeles, staramy się wypunktować najważniejsze wydarzenia, skomentować konferencje i porozmawiać o najciekawszych tytułach. Jeśli o jakiejś grze nie wspomnieliśmy, to nie ze złej woli, ale z natłoku i zmęczenia. W tym roku królują kontynuacje i restarty znanych serii.

Oczywiście na targach nie brakowało pięknych hostess, wisienek na torcie promowanych gier. Poniżej drobna galeria, która umili na pewno słuchanie Fantasmagierii.

Zapraszamy do słuchania i komentowania!

Ściągnij sto siedemdziesiąty pierwszy odcinek podcastu

 
 Fantasmagieria - Podcast 171 [142:01m]: Play Now | Play in Popup
10
czerwca

E3 2011

E3_2011No to mamy kolejne targi elektronicznej rozrywki za sobą. Electronic Entertainment Expo 2011 nie zaskoczyły jak poprzednimi latami. Skoro mówi się o zmierzchu obecnej generacji konsol, to włodarze naszego wolnego czasu powinni się bardziej postarać. Zaskoczeń nie było wiele, bo teraz już nic się nie uchowa i kolejne firmy gubią dane jakby ich serwery przypominały durszlaki do odcedzania makaronu, a nie kasy pancerne, gdzie przechowuje się ważne dane.

To, że rok 2011 jest/będzie mocny, jeśli chodzi o gry, nie ulega wątpliwości. Skończyły się sezony ogórkowe, okresy zastoju, gdzie można w spokoju nadrabiać zaległości, zmniejszać tzw. kupki wstydu lub zająć się czymś pożytecznym, wyjść na świeże powietrze, odwiedzić rodzinę, czy oblać sesję.

Pozostaje pytanie, czy tegoroczne E3 utwierdziły graczy w przekonaniu, iż teraz liczy się tylko walka o niedzielnego klienta, a może pokazały, że rasowy wyjadacz nadal znajdzie coś dla siebie? Powstała też nie lada zagadka, dla kogo jest nowa konsola Nintendo, o bardzo oryginalnej nazwie WiiU. Ani Sony, ani Microsoft się nie spieszą ze swoimi maszynkami, znając życie, będą się przynajmniej rok przyglądać jak to nowe japońskie cudo zostanie przyjęte przez graczy.

W następnym odcinku postaramy się omówić najciekawsze naszym zdaniem zaprezentowane gry, technologie, informacje, itd. Chciałbym jednak, abyście w komentarzach zwrócili naszą uwagę na te tematy, które uważacie za najistotniejsze. Zwiastuny, zapowiedzi nowości, gry indie (choć nie tylko - przede wszystkim perełki, które przeszły bez echa), potencjalne blockbustery, zabawki dla graczy, ploteczki, konferencje, najładniejsze hostessy (wymagany link ze zdjęciem!).

Zatem komentujmy Electronic Entertainment Expo 2011!

2
czerwca

Lepszy niż powszechny!

Spis tagowNie idziemy z duchem czasu, to raczej czas zatacza koło i wraca do korzeni.

Były lata kiedy strony o grach, tzw. serwisy, musiały mieć wszystko. Od wiadomości, przez zapowiedzi, recenzje, wywiady, encyklopedie, fora, serwery plików z demami i patchami, galerie zdjęć, aż na wideo materiałach kończąc. Dobrze pamiętam czasy, jak jeden próbował gonić drugi i nieźle się na tym wykładał.

Co się dzieje, kiedy następuje przesyt a gracze nie szukają informacji tylko w jednym miejscu? Uproszczenie formy. Następuje powrót do szybko przyswajalnych treści. Internet w przeciwieństwie do „starych” mediów pozwala na bezproblemową i dokładną weryfikację trendów. Wiadomo dokładnie, kto i na co klika, ile czasu spędza czytając, skąd przychodzi i gdzie idzie dalej, itd.

Mógłbym tu z nazwy wymienić kilka(naście?) serwisów o grach, które z kombajnów przerodziły się w przepakowane blogi. Ba, już niedługo podobnej zmiany doczeka się nasz polski moloch GryOnline.pl. Tylko my jesteśmy jak te mamuty, ten sam układ, ta sama grafika, ta sama prostota w obsłudze i prezentacji treści. I co? Okazuje się, że tak teraz modnie.

Niemniej w końcu przyszedł czas, aby uporządkować te prawie trzy i pół lata nagrywania. Na górze możecie dostrzec trzy nowe podstrony. Nie udało mi się znaleźć lepszej nazwy jak po prostu „Spis treści”. Dodatkowe strony segregują tematycznie wszystko co zostało oznaczone tzw. tagami.

Trochę statystyk, w 170 odcinkach omówiliśmy około 470 gier, dodatkowo poruszyliśmy ponad 220 tematów mniej lub bardziej, a czasami wcale, związanych z grami, w tym nie licząc z grubsza o 80 filmach i serialach, a także 40 książkach i autorach.

Zapraszam do zapoznania się ze spisem:
GRY A – N, GRY O – Z, INNE

Za pomoc w przygotowaniu spisu dziękuję Krzysztofowi (Lehlerexowi), który odbębnił całą krecią robotę związaną z zebraniem i po segregowaniem wszystkich tagów. Jego wkład jest nie do przecenienia. Jeszcze raz dzięki!