Archiwum: marzec, 2013

27
marca

Fantasmagieria - Podcast 246 - “Fizyka ciał”

Fantasmagieria 246Kiedy wszyscy zagrywają się w Bioshock: Infinite wychwalając ją pod niebiosa, my spokojnie zabieramy się za równie ciekawe tytuły, np. kwestionującą prawa fizyki grę Dead or Alive 5, sympatyczną przygodówkę Deponia, czy logiczną Scribblenauts. Nie zapominamy także o dodatku do StarCraft II. Perypertie Kerrigan w Heart of the Swarm może nie wciągają jak brazylijskie telenowele, czy “Pięćdziesiąt twarzy Greya”, ale przecież nie o fabułę tutaj chodzi. Najważniejsza jest rozgrywka i tu w kampanii dla pojedynczego gracza, a także w trybie gry wieloosobowej wprowadzono wiele zmian skrojonych pod obecnie panujące trendy.

Kilka słów powiemy też o Pyrkonie i perypetiach prelegentów postawionych w trudnej sytuacji. Padnie słówko lub dwa o “Grze o Tron” i półtony dygresji.

Zapraszamy do słuchania i komentowania!

Ściągnij dwieście czterdziesty szósty odcinek podcastu

 
 Fantasmagieria - Podcast 246 [121:37m]: Play Now | Play in Popup
16
marca

Fantasmagieria - Podcast 245 - “Grobowiec splądrowany”

Fantasmagieria 245Nie był to spokojny tydzień. Wydawało się, że nic poza nawałnicą nie zakłóci przedwiośnia, aż tu ni z tego ni z owego mamy do czynienia z kolejną ofensywa kickstarterową. Potwierdza się, że żelazo trzeba kuć póki gorące i tak Brian Fargo, nie mając jeszcze skończonej drugiej odsłony Wasteland, już wyciąga kapelusz na zbiórkę na “ideowego spadkobiercę Planescape Torment”. Kolejnym sprzedawcą marzeń okazał się nie kto inny jak kosmonauta Richard Garriott, któremu wizja wydawania własnej fortuny na jakąś tam gierkę erpegie zupełnie w niesmak. Na horyzoncie pojawił się też Ron Gilbert, który na razie nic nie zapowiada, ale zastanawiające jest, że opuścił studio Double Fine zanim wielomilionowy projekt, który robił na spółkę z Timem Schaferem (finansowany na kickstarterze) ujrzał światło dzienne. Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Nie wierzę, że ktoś chce więcej czasu spędzić z rodziną albo tak po prostu robić gry na iOS.

Tytułem, który zajmie nam cały segment “W co ostatnio grałeś?“, jak łatwo się domyślić, jest Tomb Raider. Lara doczekała się totalnego liftingu, nie tylko odmłodniała, ale także przeszła kurs przetrwania u takich tuzów jak John Rambo czy Bear Grylls. Jej główny zadaniem nie jest plądrowanie grobowców, przenoszenie kół zębatych i zaciąganie dźwigni, ale po prostu przetrwanie na tajemniczej wyspie rządzonej przez szaleńców.

Gra zdecydowanie zyskuje na zapożyczeniach z innych tytułów. Sprawdzone elementy tworzą nową układankę i choć pewne decyzje twórców mogą wywołać poruszenie, to jako całość, nowe przygody Lary wypadają wyjątkowo dobrze. Postawiono na akcję i w dużo mniejszym stopniu na eksplorację. Panna Croft przeszła metamorfozę, seksapil został przykryty grubą warstwą błota, strupów i blizn.

Patrzymy na to wszystko krytycznym okiem, ale nie znaczy, że nam się nie podoba. Tomb Raider to bardzo dobra gra, a młodziutką panią archeolog chętnie spotkalibyśmy w mniej traumatycznych okolicznościach, np. na kawie rozmawiając o jeszcze to niezłupionych skarbach.

Zapraszamy do słuchania i komentowania!

Ściągnij dwieście czterdziesty piąty odcinek podcastu

 
 Fantasmagieria - Podcast 245 [87:12m]: Play Now | Play in Popup
7
marca

Fantasmagieria - Podcast 244 - “Kryzys w 3D”

Oficjalnie zaczynamy gorący miesiąc premier. W zeszłym tygodniu przywitalimy kolejną część gry, która zwykle słynie z doprowadzania do łez właścicieli pecetów, niegotowych wydać fortuny na najlepsze karty graficzne i procesory. Po tym jak całkiem nieźle udało się Crytekowi zoptymalizować CryENGINE w części drugiej, w trójce postanowili wrócić do korzeniFantasmagieria 244 i wydać grę, która w wymaganiach sprzętowych ma: high-endowy komputer z 2018 roku. Trzeba jednak podziękować Cevatowi Yerliemu, że w przeciwieństwie do Futuremark Corporation, przynajmniej stara się robić swoje benchmarki grywalnymi. Niemniej, Crysis 3 wygląda świetnie, nawet na średnich ustawieniach czy na poczciwych konsolach. Z odcinka dowiecie się co myślimy o samej rozgrywce.

W drugiej części pojawią się mechy. Od jakiegoś czasu sieciowa gra Hawken weszła w fazę otwartej bety i teraz każdy może przekonać się jaką frajdą jest kierowanie potężnym pudłem ze stali, pełnym siłowników hydraulicznych, uzbrojonym w wyrzutnie rakiet i ciężkie karabiny maszynowe. Gra odchodzi od tradycji Mechwarriora i nie stawia na symulację, tylko na dynamiczną, czystą rozgrywkę zręcznościową. Hawken jest darmowy z mikropłatnościami. Śpieszę zapewnić, że w grze nie wygrywa grubszy portfel, ale zaangażowanie i umiejętności.

Fantasmagieria 244

W części ostatniej kącik “retro” czyli Hitman: Rozgrzeszenie i Uncharted: Złota Otchłań. Prawie same pozytywy mamy do powiedzenia o tych “starociach”, m.in. podkreślamy realizm, kiedy Agent 47 nie może schować w szafie więcej niż paru ciał.

Zapraszamy do słuchania i komentowania!

Ściągnij dwieście czterdziesty czwarty odcinek podcastu

 
 Fantasmagieria - Podcast 244 [81:07m]: Play Now | Play in Popup