Archiwum: styczeń, 2012

22
stycznia

Czekając na Dwusetny…

Pierwsza grafika promująca
podcast

Panie, panowie, fantasmagierianie, fantasmagieriusze i fantasmagierczycy! Miałem sen, piękny sen. Dla uczczenia dwusetnego odcinka oraz czterolecia misji chciałbym przygotować coś specjalnego.

Po pierwsze, mini-zlot, o którym wspominaliśmy już w odcinku 199. Niestety choć studio wirtualne, to jego siedziba główna - centrum operacyjne - mieści się na Zielonej Wyspie, która niestety nie jest naszą kochaną Rzeczpospolitą. Data nie jest jeszcze na sto procent zaklepana, ale chcemy zrobić małe spotkanie, oficjalny zlot fanów i działaczy, w Dublinie w ciągu najbliższego tygodnia, dwóch. Dlatego jeśli mieszkacie/będziecie przebywać w Irlandii w tym czasie i chcielibyście wznieść toast ku pokrzepieniu najpodcastu, dajcie nam znać jak najszybciej (możecie pisać na dahman-małpa-fa….net). Zorganizujemy się, zgramy czasowo i będzie dziarsko.

Po drugie, odcinek 200 powinnien być specjalny, a specjalny może być tylko i wyłącznie wtedy, kiedy swoją cegiełkę do niego dorzucą słuchacze. Dlatego gorąco zachęcam do przesyłania na mój email trzydziestosekundowych nagrań mp3 o dowolnej, ale jednak związanej z Fantasmagierią lub grami treści. Mam nadzieję, że frekwencja dopisze, bo na tym elemencie zależy mi najbadziej.

Po trzecie, aby ta ekstrawaganza nie miała końca, chciałbym uzupełnić odcinek o kolarz najlepszych fragmentów z poprzednich lat. Już raz coś takiego zrobiliśmy i wyszło świetnie. Podrzucajcie, na znany już adres, najciekawsze waszym zdaniem dyskusje rozmowy, monologii, itp. usłyszane w Fantasmagierii. Format [numer podcastu] - [czas od mm:ss do mm:ss].

Po czwarte niespodzianka.

Z odcinkiem dwusetnym nie będę się spieszył, ale byłoby optymalnie, gdybym do końca tygodnia miał już materiały, o które proszę. Zatem do dzieła!

20
stycznia

Co tu się ku… działo?

Co tu sie ku... dzialo?
Co tu się ku… działo!? 

20
stycznia

Fantasmagieria - Podcast 199 - “Masakryczna różnica”

Fantasmagieria 199W odcinku rozmawiamy o strzelaniu z armaty do wróbla. Co ciekawe, podczas nagrywania, nie wiedziliśmy, że “ofiarą” amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości padł serwis megaupload. Tym samym potwierdza się to co powiedziałem na podcaście, że niepotrzebne są dodatkowe narzędzia w stylu SOPA i PIPA, które dawałyby nieuzasadnienie potężny oręż, skoro i tak firmy strzegące praw autorskich wielkich wytwórni mają wystarczające narzędzia, aby zmieść z powierchni Internetu tak potężny serwis. W sieci chuczy, odwet właśnie trwa. Tylko prażyć popcorn.

W części W co ostatnio grałeś? dodatek do Deus Ex o tytule “Missing Link” oraz kącik retro, czyli Army of Two: 40th Day oraz Sillent Hill: Shattered Memories na Wii.

Część dyskusji zajmie paląca sprawa sprzedaży gier Gran Turismo 5 i Forza Motorsport 3+4. Poruszymy kwestię oczekiwań wobec 2012, ponarzekamy na stające się już normą sprzedawanie wybrakowanych gier, a na koniec segmentu pogadamy o właśnie zapowiedzianym remake’owi klasyka - UFO: Enemy Unknown.

W kącik kulturalnym Judym uskarża się na spadek formy Woody Allena, Beno chwali się lekturą kilku interesujących książek non-fiction, a ja rekomenduję “Ziarno prawdy“.

Zapraszam do słuchania i komentowania!

Ściągnij sto dziewięćdziesiąty dziewiąty odcinek podcastu

 
 Fantasmagieria - Podcast 199 [88:33m]: Play Now | Play in Popup
19
stycznia

Wyspa umarłych: zestaw ratunkowy

Zapraszam do oglądania i komentowania! Pamiętajcie, aby subskrybować i polecać znajomym!
Kanał youtube Fantasmagieria TV.

15
stycznia

Podsumowanie roku 2011 - część druga

Rok 2011 pożegnaliśmy i rozprawiliśmy się z nim z należytym szacunkiem, ale to jeszcze nie koniec. Jak obiecałem, przedstawiam wyniki małej sondy przeprowadzonej wśród osób, które na grach zjadły zęby. Choć pewnie czytelnicy i słuchacze, którzy nie wyobrażają sobie życia bez codziennej lektury wiadomości i plotek ze świata gier, mogą te typy (i tych typów też) znać, to jednak tylko u nas wszystkie one w jednym miejscu, dla waszej wygody i przyjemności.

Przygotowanie zestawienia trochę czasu zajęło, gdyż większość jest chronicznie zajęta i mimo nachalnego nagabywania i tyrpania, część osób zignorowała moje prośby lub po prostu nie wyrobiła się przed publikacją. Nie ma co się przejmować, żyjemy w dobie Internetu 2.0, się odezwą, się doklei.

Reguła była prosta, każda z osób poproszona została o przygotowanie listy pięciu gier (niekoniecznie w kolejności), które uważają za najlepsze i najciekawsze w minionym roku, oraz jednego rozczarowania. Poza tym forma dowolna i wedle uznania można było dodać komentarz, pochylając się z siermiężną miną nad 2011. Ciekawiło mnie szczególnie jak komentatorzy odebrali nawałnicę kontynuacji i czy generalnie cieszy ich jakość tego co jako gracze dostaliśmy. Oczywiście zdarzały się łamania nieistniejącego regulaminu (podrzucanie gier z 2009 roku), ale przymykałem oko, jeśli w dobrej wierze.

Tyle tytułem wprowadzenia, a teraz oddaje głos drogim kolegom (i na końcu sobie). (more…)

10
stycznia

Fantasmagieria - Podcast 198 - “Magiczna granica”

Skyward SwordNiektórzy bawili się wraz Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, kwestowali, szaleli na koncertach, wlepiali ślepki w TVP2, brali udział w licytacjach, a niektórzy zamknięci w wirtualny studiu nagrywali podcast.

W tym tygodniu udało mi się zaprosić gościa, którego imienia nie zdradzę, aby nie psuć niespodzianki, ale podkreślę, że będzie co nieco o Nintendo.

Poruszymy kwestię protagonisty na wzór zachodni i jego kolegi z Japonii. Co lepsze, sędziwy wiek i bagaż doświadczeń, czy młodość i spontaniczność?

Odrobinkę poruszymy temat grywalności ostatniej Zeldy (Skyward Sword). Czy racje mają twierdzący, że mamy do czynienia z najlepszymi przygodami Linka od czasów Okaryny?

Będą też pobożne życzenia (skromne), co do tego co rok 2012 mógłby nam przynieść oraz moc dygresji!

Zapraszam do słuchania i komentowania!

Ściągnij sto dziewięćdziesiąty ósmy odcinek podcastu

 
 Fantasmagieria - Podcast 198 [76:53m]: Play Now | Play in Popup
7
stycznia

Plebiscyt na grę roku 2011 – rezultat i komentarze (miejsca 40 - 1 i rozczarowanie roku)

Jak obiecałem, przedstawiam pełniejsze zestawienie wyników ankiety na grę roku i śmierdziuszka roku. Tym razem frekwencja zdecydowanie dopisała – oddano dwa razy więcej głosów niż poprzednio. Bardzo podobały mi się uzasadnienia głosujących i te najciekawsze pozwolę sobie zamieścić.

Kiedy będziecie przeglądać listę, chciałbym, abyście zwrócili uwagę na jedną kwestię. Nie sugerując puli, z której można było wybierać, ani nie dzieląc gier na platformy, czy budżet, udało się stworzyć w pełni obiektywy obraz, choć złożony z subiektywnych elementów (głosów graczy). Nie każdy się nad tym zastanawia, ale większość serwisów narzuca pewną, ograniczoną listę i knebluje graczy. Alternatywą jest układanie dziesiątek kategorii, zapominając o tej najważniejszej – przyjemności z grania.

Nie jest to może algorytm na zasadzie, którego metacritics wylicza swoje zestawienia, ale układanie tego wszystkiego w arkuszu kalkulacyjnym, paradoksalnie, sprawiło mi dużo satysfakcji. Oprócz zdecydowanego faworyta, układ zmieniał się wielokrotnie wraz z napływem głosów. Pierwszą piętnastkę poznaliście już słuchając odcinka 197, ale aby podtrzymać misternie tkaną dramaturgię, pozwolę sobie fragment po fragmencie wrzucać listę od końca.

Dodam, że w przygotowaniu mam także część, w której do podzielenia się swoim typami zaprosiłem osoby znane z innych serwisów. Mam nadzieję, że odpowiedzi będzie sporo, a wtedy poświęcę temu osobny wpis.

Teraz jednak zapraszam do zapoznania się z listą i komentowania. Zdecydowanie polecam przesłuchanie odcinka przed lekturą.

(more…)

5
stycznia

Fantasmagieria - Podcast 197 - “Wydanie specjalne: Podsumowanie roku 2011″

 Fantasmagieria - podsumowanie 2011

W odcinku podsumowujemy miniony rok. Wybierzemy kilka mniej lub bardziej znaczący wydarzeń (np. problemy Sony z utrzymaniem w ryzach zabezpieczeń i wyciek danych użytkowników PSNu) oraz przypomnimy najlepsze gry. Aby podtrzymać dramaturgię podczas słuchania podcastu, pełną listę najlepszych gier 2011 roku wg słuchaczy Fantasmagierii wraz z komentarzami opublikuję dopiero za kilka dni.

Zapraszam do słuchania i komentowania!

Ściągnij sto dziewięćdziesiąty siódmy odcinek podcastu

Zapraszamy na kanał youtube Fantasmagieria TV.

 
 Fantasmagieria - Podcast 197 [87:50m]: Play Now | Play in Popup