Archiwum: grudzień, 2015

27
grudnia

Fantasmagieria - Podcast 335 - “Wydanie świąteczne cz.2 - Inietylko”

Fantasmagieria 335

Miał być mały, 20 minutowy dodatek do odcinka świątecznego, ale już po kilku minutach okazało się, że wyliczanie wartych wspomnienia tytułów z prędkością karabinu maszynowego nie ma sensu. W locie przeorganizowaliśmy plan nagrania i tak powstała druga część świątecznej bonanzy.

W tym odcinku skupiamy się na kulturze popularnej o masowej sile rażenia czyli przede wszystkim filmy oraz seriale. Podsumowujemy 2015 i zapowiadamy 2016. Wybaczcie, że nie uzupełniam tagów, ale pewnie zajęłyby więcej miejsca niż sam wpis!

Na koniec przypominam o ankiecie i życzę szampańskiego sylwestra! Do siego roku!

W rozmowie udział wzięli Michał Kowal i Dahman! Zapraszam do słuchania, komentowania i polecania znajomym!

Ściągnij trzysta trzydziesty piąty odcinek podcastu

 Fantasmagieria - Podcast 335 [72:10m]:
22
grudnia

Fantasmagieria - Podcast 334 - “Wydanie świąteczne cz.1 - Gry”

Fantasmagieria 334

Święta to tradycyjnie okres, który spędzamy z rodziną, objadamy się i odpoczywamy. Wtedy też mamy trochę więcej czasu na nadrabianie zaległości, kończenie gier, doczytywanie książek, maratony serialowe, itd. Mam nadzieję, że w międzyczasie znajdziecie chwilę na słuchanie Fantasmagierii!

W bardzo sympatycznym gronie udało nam się nagrać świąteczne wydanie Fantasmagierii, w którym podsumowujemy minione 12 miesięcy, a także wchodzimy z zapowiedziami w kolejne. Jak domyślacie się z tytułu odcinka, całość podzielona została na części (dwie). W pierwszej koncentrujemy się na grach, w drugiej, tej która pojawi się za kilka dni, będzie o popkulturze (filmy, seriale). Dodatkowo, jako bonus, znajdziecie moją rozmowę z Tzymische (jeszcze sprzed premiery “Przebudzenia mocy”), nagrywaną w bunkrze jej królewskiej mości.

Dodatkowo przypominam o wypełnianiu ankiety plebiscytu na najlepsze gry 2015 wg słuchaczy Fantasmagierii.

Fanasmagieria Wesolych SwiatZ okazji Świąt Bożego Narodzenia, przyjmijcie najserdeczniejsze życzenia pogodnych, wesołych świąt i wspaniałych prezentów. Pamiętajcie, aby spędzić ten czas z rodzinką i przyjaciółmi!

W rozmowie udział wzięli Rysław, Cooldan, Dahman i Tzymische. Zapraszam do słuchania, komentowania i polecania znajomym!

Ściągnij trzysta trzydziesty czwarty odcinek podcastu

 Fantasmagieria - Podcast 334 [95:32m]:
22
grudnia

Plebiscyt na grę roku 2015 wg słuchaczy Fantasmagierii

Fantasmagierie 2015

Wyjątkowo błyskawicznie przeleciał nam 2015. Pewnie zasługa to wielu, wreszcie godnych tej generacji, nowych gier, a nie tylko odświeżonych wersji starych przebojów, jakkolwiek smacznych. Był to też okres dram, w rolach głównych Hideo Kojima oraz Bruce Wayne, ale my tutaj nie o tym.

Gry wideo to najbardziej trudna do okiełznania dziedzina kultury. Jak można porównywać Her Story z Wiedźminem, Super Mario Makerem czy Project Cars? Stawiam was, drogie słuchaczki i drodzy słuchacze, przed trudnym zadaniem wyboru bez podziału na platformę, budżet, czy gatunek. Reguły są proste, wybieramy do dziesięciu tytułów w kolejności od najlepszego, plus dorzucamy do listy tzw. śmierdziuszka roku. Wyjątkowo w 2015 roku, dorzuciłem kilka, nieobowiązkowych kategorii, bo nie tylko grami żyjemy!

Jak zwykle polecam przypomnieć sobie gry z początku roku. Nie uwierzycie jak wiele świetnych tytułów wyleciało wam z głowy wyparte przez zawrotne tempo premier ostatnich miesięcy. Małą ściągawką jest jak zwykle księga mądrości. Można debatować czy 2015 zapisze się złotymi głoskami jak 1998, albo czy będzie tak zacny jak relatywnie podobny okres dla poprzedniej generacji (fantastyczny 2007 i równie doby 2008), niemniej, wreszcie można powiedzieć, że było w co grać!

Kotek straznik pozadnosci

Moc konsol przestaje mieć znaczenie. Choć liczni wpadają do cyfrowej kuźni Eurogamera (Digital Foundry) oglądać różnice w ilości klatek na sekundę pomiędzy Xboksem One a PS4, to pecetowcy już dawno są na innej planecie, grają w 4K i nawet 60 klatek na sekundę wydaje się im być zeszłorocznym śniegiem. Dla mnie znowu liczą się gry i twórcy, którzy na słabszych sprzętach potrafią olśniewać (np. Xenoblade Chronicles X kusi do zakupu Wii U). Chciałbym dorzucić do tego worka dobra wirtualną rzeczywistość, i nowy typ gier, ale poza tym, że w 2015 roku do bitwy o wirtualnego klienta dołączyli nowi gracze, to tak naprawdę dopiero 2016 ma szansę stać pod znakiem VR.

Jeśli wszystko potoczy się po mojej myśli to będę chciał jakiś mały konkursik związany z podsumowaniem roku zorganizować. I tu apel, jeśli jesteście niezależnym twórcą gier, lub reprezentujecie jakieś wydawnictwo, dystrybutora i chcecie wspomóc nas nagrodami, proszę bardzo, skontaktujcie się ze mną pod adresem dahman(malpka) fantasmagieria.net. Dzięki!

Link do ankiety: Fantasmagierie roku 2015

15
grudnia

Fantasmagieria - Podcast 333 - “Czaruś i inteligencik”

Fantasmagieria 333

Przez ostatnie dwa tygodnie wiele się wydarzyło, m.in. odbyła się gala The Game Awards 2015, gdzie najważniejsze nagrody zgarnął Wiedźmin 3. Było PlayStation Experience, impreza przypominająca dlaczego warto posiadać PS4 w 2016 roku. Była zapowiedź paru odświeżonych wersji starych hitów, System Shock, Shadow Complex, Psychonauts, itp.

W odcinku wracamy do Fallout 4, ale jako, że dyskusja będzie zawierać spoilery fabularne, przenieśliśmy ją na koniec podcastu (1:18:00). Wcześniej podzielimy się wrażeniami z takich gier jak Invisible, Inc. czy Resident Evil: Revelations 2, a także opowiemy tym razem z większymi szczegółami o przygodach Lary Croft w jej nowej odsłonie - Rise of The Tomb Raider.

Powoli zbieramy się do podsumowania 2015 roku, więc wpadnijcie na stronę w ciągu najbliższych kilku dni, pojawi się wtedy nasza coroczna ankieta, plebiscyt na grę roku wg słuchaczy Fantasmagierii.

W rozmowie udział wzięli Dr Judym i Dahman. Zapraszam do słuchania, komentowania i polecania znajomym!

Ściągnij trzysta trzydziesty trzeci odcinek podcastu

 Fantasmagieria - Podcast 333 [114:07m]:
1
grudnia

Fantasmagieria - Podcast 332 - “Gwiezdny hardcore”

Fantasmagieria 332

W tym miesiącu nie można narzekać na brak świetnych gier, jedynie na brak czasu. Niemniej, zaczniemy od wspomnienia ofiary politycznej poprawności, wyjaśnimy co podgrzewacz do wody za 200 dolarów ma wspólnego z Half-Life 3, skomentujemy ostatnie nieudane zbiórki żerujące na nostalgii, itp.

Kącik “W co ostatnio grałeś?” wyjątkowo zróżnicowany. Zaczniemy od gier karcianych. Pierwsza gra, Card Hunter, to darmowa, bardzo wciągająca produkcja, łączący karciankę z elementami papierowych gier fabularnych, obfitująca w specyficzny humor. Druga, w tym przypadku produkcja bez prądu, to Star Wars Imperium vs Rebelia (też się dziwię czemu nie Gwiezdne wojny: Imperium kontra Rebelia), czyli oczo z twistem, z Lordem Vaderem i Lukiem Skywalkerem w roli głównej.

Z tak zwanych dużych gier, rozmawiamy o Call of Duty: Black Op III, dorzucamy suplement o Halo 5, a także dzielimy się pierwszymi, dłuższymi wrażeniami z Star Wars: Battlefront i Rise of The Tomb Raider.

W rozmowie udział wzięli Cooldan i Dahman. Zapraszam do słuchania, komentowania i polecania znajomym!

Ściągnij trzysta trzydziesty drugi odcinek podcastu

 Fantasmagieria - Podcast 332 [114:08m]: