Archiwum: sierpień, 2009

22
sierpnia

Fantasmagieria - Podcast 84 - “Wszędzie o stówę”

Fanasmagieria 84Wakacje dobiegają końca i wreszcie pojawiają się gry, które starają się wieńczyć sezon ogórkowy. W zeszłym tygodniu była to Trials HD, a w tym to z pewnością Shadow Complex. Gra, która niekoniecznie wzięła nas z zaskoczenia, bo krążyły już po internecie zdjęcia i hurraoptymistyczne opinie entuzjastów, niemniej nikt z nas nie spodziewał się, że to tytuł z serii 11/10.
Będą kąciki DIRTa (demo DIRT 2) i MMORPG (wrażenia z bety AION), choć przede wszystkim porozmawiamy o tym co w naszym życiu zmieniły targi GamesCom ‘09 w Kolonii… Pamiętajmy Rex datur propter regnum, non regnum propter regem.

Niespodzianką jest skład, po raz pierwszy od wielu miesięcy udało nam się wrócić do oryginalnego składu. Trio Dahman, Tzymische i Jules nie potrzebuje katalizatora, aby stanowić mieszankę wybuchową. Odcinek bez trzymanki i na bezdechu. Zapraszamy do słuchania i komentowania!

Ściągnij osiemdziesiąty czwarty odcinek podcastu

Z kwestii organizacyjnych,  odcinek nieco wcześniej niż zwykle, bo tematy ciepłe, a poniektórzy zamierzają jeszcze wykorzystać ostatnie dni wakacji na byczenie się z dala od komputera i konsol. Do usłyszenia we wrześniu.

 
 Fantasmagieria - Podcast 84 [69:47m]: Play Now | Play in Popup
19
sierpnia

PlayStation 3 Slimline większa od oryginalnej PS2

Koniec plotek, Ps3 Slim istnieje i właśnie zostało zaprezentowane podczas GamesCom ‘09 w Kolonii. Spiskowcy mogą spać spokojnie rewolucji nie będzie.

Długo przyglądałem się zdjęciom nowego designu PS3 i muszę przyznać, że zaskoczony jestem co nie miara, że uchowało się takie brzydactwo z tak okropnym logiem. Do tej pory przekonany byłem, że zdjęcia, które wyciekły z chińskiej fabryki, musiały być renderami jakiegoś dowcipnisia. Przecież oryginalna PS3, choć niemała, prezentuje się niezwykle futurystycznie, elegancko i dostojnie, na tle 360, wyglądając jak Porsche na tle poczciwej Zastawy.

PS3 slim vs PS3Co tak naprawdę rozczarowuje to bardzo złudne zmniejszenie rozmiarów konsoli.  O ile objętość w centymetrach sześciennych zmalała, to powierzchnia blatu potrzebna na postawienie nowej wersji PS3 wzrosła. Dodatkowo nowy design nie pozwala postawić konsoli pionowo, z której to opcji wiele osób korzysta.

Dodatkowo pozwoliłem sobie porównać jak wygląd stosunek zmiany rozmiarów obu konsol, a dla pełniejszego zestawienia dorzuciłem PS2, PS2 Slimline oraz potworka 360.

Wymiary podane są w milimetrach (szerokość × wysokość × długość):
PS3: 325×98×x274
PS3 Slim: 290×65×290
X360: 309×83×258
PS2 Slim: 230×x28×152
PS2: 305×178×76

Objętość w centymetrach sześciennych:
PS3  = 8726,9 cm3
PS3 Slim = 5466,5 cm3 (63% rozmiaru PS3) (83% rozmiaru 360)
Xbox 360 = 6617 cm3 (76% rozmiaru PS3- niemniej, X360 pozostaje najbrzydszą)
PS2 oryginalna = 4126,04 cm3
PS2 Slim = 978,88 cm3 (24% rozmiaru PS2 !) (18% rozmiaru PS3 slim) (11% rozmiaru PS3)

Cóż, chyba liczby mówią same za siebie. Malutki to skok, w porównaniu do PS2 slim, wykonali projektanci Sony.

Skąd więc te spazmy orgazmu? Kto jest temu winien? Oczywiście “opiniotwórczy” krzykacze i analitycy, którzy nakręcali Sony, wmawiając wszem i wobec jak bardzo potrzebna jest wersja Slim. Niestety, nie wykonano jeszcze wystarczająco dużego skoku technologicznego, aby “miniaturyzacja” naprawdę się odbyła jak to było w przypadku PS2 Slimline.

Ile osób tak naprawdę wymieni stare PS3 na nowe, bo się nie palcuje i ma większy dysk twardy (który w PS3 i tak jest wymienialny)? Ja zostaje przy mojej PS3 80GB, poczciwym chlebaku i liczę, że Sony jak to robi teraz MS nie rozmieni się na drobne. Pamiętajcie, że najważniejsze są gry, a nie platforma czy jej kształt!

– Peace out — PlayStation 4 Life!

18
sierpnia

Fantasmagieria - Podcast 83 - “Krzywy uśmiech demokracji”

Fanasmagieria 83Po małej desynchronizacji wracamy do rytmu co wtorkowych audycji. W tym odcinku porozmawiamy o takich “perłach” jak Damnation, a także o świetnych Trials HD i Shin Megami Tensei: Devil Survivor oraz wrócimy jeszcze na momencik do Fat Princess.

Chwil parę poświęcimy także omówieniu obecnego trendu zamykania studiów deweloperskich, którym delikatnie mówiąc nie poszło.

Zapraszamy do słuchania i komentowania!

Ściągnij osiemdziesiąty trzeci odcinek podcastu

Suplement:
wyścig
1. 
«zawody, podczas których każdy z zawodników stara się przebyć określoną trasę w jak najkrótszym czasie»
2. 
«zmaganie się z czymś»
3. «ubieganie się o pierwszeństwo w jakiejś dziedzinie»

ścigać się
1. «ścigać jeden drugiego»
2. «rywalizować z kimś»
3. «uczestniczyć w wyścigach sportowych»

Źródło: Słownik Języka Polskiego PWN

 
 Fantasmagieria - Podcast 83 [69:15m]: Play Now | Play in Popup
14
sierpnia

Fantasmagieria - Podcast 82 - “Gracz-ciułacz”

Sezon ogórkowy w zenicie i wyjątkowy natłok zajęć w pracy spowodowały mały poślizg emisji najnowszego odcinka. Paradoksalnie podcast nagraliśmy już wcześniej, ale chcieliśmy nagranie powtórzyć, w większym gronie, bo tak zawsze raźniej. To się niestety nie udało, więc po kilku godzinach w montażowni, skleciłem taki krótszy odcinek, bo tydzień bez Fantasmagierii to tydzień stracony.

Fanasmagieria 82

W 82. odcinku porozmawiamy o demach Batman: Arkham Asylum i IL-2 Sturmovik, oraz o, wprost proporcjonalnej do jakości, ilości kiepawych wersji kolekcjonerskich (vide: zabawkowy noktowizor). Będzie też o alternatywnych sposobach zdobywania gier np. cyfrowa dystrybucja, czy wypożyczalnie gier.

Zapraszamy do słuchania i komentowania!

Ściągnij osiemdziesiąty drugi odcinek podcastu

 
 Fantasmagieria - Podcast 82 [50:55m]: Play Now | Play in Popup
4
sierpnia

Fantasmagieria - Podcast 81 - “Polityczna poprawność, hipokryzja, takie tam”

Fanasmagieria 81W tym tygodniu podcast dłuższy, bo wywiązała się dość żywa dyskusja w temacie politycznej poprawności i hipokryzji, czyli punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. W sumie, jak to powiedział nasz redakcyjny kolega, skoro taka bryndza w sezonie ogórkowym, to się czegoś musimy uczepić, niemniej dyskusja jest na poważnie, trochę w myśl starszych audycji. O dziwo, udało nam się dojść do pewnych wspólnych wniosków!

W części “W co ostatnio grałeś?” szaleństw nie ma, czyli Call od Duty: World at War, Killzone 2, Broken Sword: Director’s Cut, a z nowości Fat Princess.

Zapraszamy do słuchania i komentowania!

Ściągnij osiemdziesiąty pierwszy odcinek podcastu

 
 Fantasmagieria - Podcast 81 [106:16m]: Play Now | Play in Popup