Archiwum: styczeń, 2010

25
stycznia

Fantasmagieria - Podcast 106 - “Plotkowa teoria dziejów”

Fanasmagieria 106Na tydzień przed premierą Mass Effect 2 powerlevelujemy swoich Shepardów, aby płynnie kontynuować jedną z najlepszych kosmicznych oper mydlanych jakie oczy graczy widziały. Poza tym, nie graliśmy w nic konkretnego (taki okres ciszy przed burzą), choć możemy polecić pewien eksperymentalny mod do Half-Life 2 - Dear Esther, który z graniem ma mało wspólnego, ale stanowi bardzo interesujący eksperyment narracyjny.

Zapiski: Wspomniany w odcinku zapis tajnej narady w siedzibie Microsoftu (youtube).

Zapraszamy do słuchania i komentowania!

Ściągnij sto szósty odcinek podcastu

 
 Fantasmagieria - Podcast 106 [69:02m]: Play Now | Play in Popup
18
stycznia

Fantasmagieria - Podcast 105 - “Larum polarum”

Fanasmagieria 105W tym tygodniu podkast bardziej na luzie, choć tematy ważkie. W pierwszej części dokonamy analizy rynków o podobnej sile nabywczej jak Polska, czyli Burkina Faso, Mongolia, itd. i odniesiemy wyniki tejże do dwóch akcji, które “wstrząsnęły” polską scena Xboksa 360.

Dalej  kilka słów o powrocie 2k Boston do pierwotnej nazwy ich studia, czyli Irrational Games, co wiązało się z stworzeniem nowej, bardzo interesującej strony, gdzie znaleźć można parę wcześniej niepublikowanych historii i ciekawostek związanych z produkcją np. Bioshock.

W segmencie “W co ostatnio grałeś?” gra jedna, za to poświęcimy jej sporo czasu - Cryostasis. W odcinku m.in. wspominamy o będącej w produkcji grze The Secret World, do zapoznania się z tytułem zapraszamy na jej oficjalna stronę.

Oczywiście nie obędzie się bez tematów pobocznych, a jakich przekonajcie się sami. Zapraszamy do słuchania i komentowania!

Ściągnij sto piąty odcinek podcastu

 
 Fantasmagieria - Podcast 105 [109:57m]: Play Now | Play in Popup
17
stycznia

Kiedy gry przejdą na inny poziom…

Fanasmagieria komiks 3

Coś się jeszcze udało wykopać, choć pasek był mocno niedokończony, postanowiłem wrzucić, bo szkoda, żeby się zmarnował. Co starsi gracze pamiętają jak rewolucyjną grą była Red Faction i ile przyjemności dawała rozwałka otoczenia i “przekopywanie skrótów”.

Red Faction jest osadzoną w realiach science-fiction multiplatformową grą FPP firmy Volition Inc., twórcy uznanych serii Descent oraz Freespace.

Gracz wciela się w Parkera, górnika pracującego w marsjańskich kopalniach korporacji Ultor. Niewolnicze traktowanie oraz strach przed szerzącą się wśród robotników chorobą - Plagą - doprowadzają do wybuchu rewolucji. Przewodzi jej tajemnicza Eos, założycielka ruchu Czerwona Frakcja (tytułowe Red Faction), w szeregi którego wstępuje także Parker.

Cechą odróżniającą Red Faction od innych przedstawicieli gatunku jest zastosowanie technologii Geo-Mod, pozwalającej dowolnie modyfikować otoczenie. Często zamiast szukać drogi w tunelach kopalni, gracz może za pomocą materiałów wybuchowych przebić się do innych pomieszczeń. Z rozwojem fabuły możliwości deformacji stają jednak ograniczane, a rozgrywka coraz bardziej przypomina tą z innych gier FPP…
źródło: wikipedia

11
stycznia

Fantasmagieria - Podcast 104 - “Spojrzenie post mortem”

Fanasmagieria 104Za oknem skutki globalnego ocieplenia widoczne są gołym okiem. W krajach, z którymi zima zwykle obchodzi się łagodnie, doszło do czegoś co nazywa się klęską żywiołową, i tak np. w wielu miejscach w Wielkiej Brytanii czy Irlandii odcięty był prąd, woda w rurach zamarzała, zamykano szkoły, brakowało soli i piasku, przez co musiano zaimportować kilka tysięcy ton tychże, samochody nie przystosowane do jazdy w trudnych pędziły ze śr. prędkością 10 km/h.

Nie martwmy się, Al Gore i spółka, która za wyssane z palca teorie dostała pokojową nagrodę Nobla (która od kilku lat sukcesywnie traci na prestiżu), nadal będzie jeździć i wmawiać ludziom, że mamy do czynienia z globalnym ociepleniem. Dlatego najlepiej siedzieć w domu i grać, nadrabiając zaległości z 2009 roku (polecamy Cryostasis tanio w cyfrowej dystrybucji), zanim zostaniemy przysypani nadchodzącymi premierami. Granie najlepsze na Xboksie 360, bo konsola generuje najwięcej ciepła w te mroźne wieczory, idealnie zastępując kaloryfer, czy średniej klasy farelkę.

Nie o pogodzie jednak w najnowszym odcinku. Na wstępie poświęcimy kilka dłuższych chwil na kontynuację podsumowania 2009 roku. Nie zaskoczymy nikogo wspominając raz jeszcze o Batman Arkham Asylum, a w większości to tytuły pominięte tydzień temu.

Dalej dosłownie wspomnimy tylko o targach Consumer Electronic Show 2009, które przez ostatnich kilka dni raczyły zainteresowanych różnymi gadżetami, jak np. telewizory 3D, 4K, przeźroczyste laptopy, wymyślne tablety/czytniki e-książek, itd. Dla Microsoftu była to okazja do prezentacji nowych możliwości Xboksa 360, nowego projektu - Game Room oraz gry Alan Wake.

Oczywiście, nie zabraknie pomniejszych tematów, jak i tyrady pod adresem obsługi klienta Steam, czy idiotycznych potrójnych zabezpieczeń gier sprzedawanych w tej usłudze. Tak na marginesie, pamięta ktoś jeszcze odcinek 57. “Środkowy palec cyfrowej dystrybucji”?

Zapraszamy do słuchania i komentowania!

Ściągnij sto czwarty odcinek podcastu

 
 Fantasmagieria - Podcast 104 [110:36m]: Play Now | Play in Popup
8
stycznia

Dziewczyny grają… też

fantasmagieria komiks 2

W czeluściach mojego dysku odnalazłem kolejny, zaginiony epizodzik mini-komiksu, który miałem zapał tworzyć teraz to już dobre siedem lat temu. Temat może nieaktualny, ale swego czasu ten ogromny odsetek płci pięknej wśród graczy kojarzył się raczej z układaniem windowsowego pasjansa, czy graniem na Kurniku, a nie bieganiem za quadem. Duszące się w słabo klimatyzowanych urzędach drogie panie dochodziły do mistrzowskiego poziomu zestawiania kart, totalnie detronizując w tym mężczyzn. Dziś jest parytet, płeć nie ma znaczenia, dziewczyny grają w dokładnie w te same gry, w które my uznajemy za typowo “męskie”. Miłego czytania.

4
stycznia

Fantasmagieria - Podcast 103 - “Wydanie specjalne: Podsumowanie roku 2009″

Wydanie specjalne Fantasmagierii - Podcast 103

Zapraszamy do wysłuchania i komentowania!

Ściągnij sto trzeci odcinek podcastu

 
 Fantasmagieria - Podcast 103 [85:04m]: Play Now | Play in Popup