Archiwum: marzec, 2011

30
marca

Fantasmagieria - Podcast 162 - “Falowanie liści betonowej dżungli”

Fantasmagieria 162Końcówka marca jest wyjątkowo łaskawa dla graczy i każdy znajdzie dla siebie coś miłego. Oczywiście nie mogliśmy zagrać we wszystkie gry, ale i tak tytułów do omówienia mamy więcej niż zwykle. Dodatkowo, specjalnie dla naszych słuchaczy, wybyliśmy na miasto, aby przetestować Nintendo 3DS. Szoku nie było, a po wrażenia zapraszam do odcinka.

Tak też przyjemnie się złożyło, że dzień spóźnienia pozwolił nam zapoznać się z najnowszym dodatkiem do Mass Effect 2 - Arrival, ale nie ma co ukrywać, tematem numer jeden jest kontynuacja Crysis.

Pierwsze wrażenia nie były najlepsze, a w uszach dzwoniły komentarze malkontentów oburzonych “skonsolowieniem” pecetowej edycji gry, do czego sami nie omieszkaliśmy dorzucić swoich trzech groszy. Niemniej, Crytek doskonale wie jak robić gry FPS, w których najważniejsza jest rozgrywka. Choć w Crysis 2 zamieniono liście na beton, to nie ograniczono swobody jaką ma gracz wcielający się w super-żołnierza w super-kombinezonie. Różnice w podejściu do mechaniki pięknie widać porównując Crysis 2, choćby z omawianą w odcinku grą Homefront. Ta ostatnia stawia na wypromowany przez serię Call of Duty schemat korytarzy wypełnionych po brzegi wrogiem, przelatany tylko od czasu do czasu zabawą za sterami śmigłowca, czy strzelaniną na szynach, a to, uważamy, nie jest już wystarczające, aby grę wyciągnąć z mielizny przeciętności.

Na koniec wracamy do Dragon Age 2, aby ostatecznie rozprawić się z najnowszym tworem Bioware.

Nie ma kącika kulturalnego, gdyż zabrakło na niego czasu, za to wcisnęliśmy kącik listowy. Za wszystkie pytania i sugestie dziękujemy, i liczymy na więcej.

Zapraszam do słuchania i komentowania!

Ściągnij sto sześćdziesiąty drugi odcinek podcastu

 
 Fantasmagieria - Podcast 162 [96:29m]: Play Now | Play in Popup
22
marca

Fantasmagieria - Podcast 161 - “Od zera do bohatera”

Fantasmagieria 161Świat żyje obecnie dwiema sprawami i choć w Polsce na tapecie jest starcie dwóch demiurgów polskiej gospodarki, to wszędzie indziej mówi się tylko o operacji militarnej ONZ-etu - “Świt Odysei” oraz wciąż występujących wstrząsach wtórnych w Japonii i katastrofie nuklearnej elektrowni Fukushima. O ile ten ostatni wątek trudno skomentować w kontekście gier, to w przypadku interwencji wojskowej, łatwo można ją do nich odnieść, stąd zastanowimy się, kiedy to przyjdzie nam zagrać w pierwszą grę, której tłem będzie obecny konflikt północno-afrykański.

Obiecaliśmy tydzień temu dyskusję na temat Dragon Age 2. Z przyczyn zależnych od 1/3 części redakcji, nie udało nam się zebrać w pełnym składzie, więc na pewno tematu nie wyczerpujemy, niemniej coś o Dragon Age 2 będzie, więc warto wysłuchać odcinka do ostatniej minuty. Na wstępie, podkreślamy, że Fantasmagieria rekomenduje granie w Dragon Age 2 (w wersji PC) na poziomie minimum ‘Trudnym’ dla pełnej satysfakcji.

To nie wszystko, co dla was przygotowaliśmy, ale nie będziemy psuć zabawy ze słuchania, dodam tylko, że w kąciku kulturalnym  klasyk “Wszyscy ludzie prezydenta” oraz tzw. horror-flick dla dużych chłopców - “Pirania 3D”.

Zapraszamy do słuchania i komentowania!

Ściągnij sto sześćdziesiąty pierwszy odcinek podcastu

 
 Fantasmagieria - Podcast 161 [81:40m]: Play Now | Play in Popup
15
marca

Fantasmagieria - Podcast 160 - “W gry trzeba grać”

Fantasmagieria 160Zastanawiacie się czasem co was pociąga w grach? Na co zwracacie uwagę i co jest najważniejszym ich elementem? Można odpowiedzieć po prostu, że lubimy gry, bo nas odprężają, ale byłaby to oczywiście mocna generalizacja, bo istnieje cały segment gier wywołujący zgoła to inne odczucia. Pytanie dotyczy bardziej zwrócenia uwagi na konkretne części składowe. Na pewno spotkaliście się z twierdzeniem, że najważniejsza w grze jest fabuła, a bez niej nie warto ruszać gry. Czy jednak fabuła jest potrzebna? Już kiedyś nagraliśmy odcinek pt. “Fabuła marginalnie bardzo ważna”, poruszając tę kwestię. Czasami mam wrażenie, że zapominamy o najważniejszym elemencie samej rozgrywki czyli jej mechanice. Gra może istnieć bez fabuły, ale nie może bez mechaniki. Banał, ale jak często o tym zapominamy i jak często potrzebujemy gier niezależnych, aby nam o tym przypominały.

Inną kwestią jest eksperymentowanie, dostarczanie nowych wrażeń i odchodzenie od reguł. Temat dyskusji zainspirował pewien gracz, który postanowił wyłączyć w Fallout: New Vegas wszelkie wskaźniki na ekranie, które pozwijają rozróżnić dobrych od złych, a także trzymają gracza za rączkę przez cała przygodę. Efektem było całe spektrum nowych doznań i emocji.

W kąciku kulturalnym Tron Legacy.

Ściągnij sto sześćdziesiąty odcinek podcastu

 
 Fantasmagieria - Podcast 160 [44:34m]: Play Now | Play in Popup
8
marca

Fantasmagieria - Podcast 159 - “No Mohers Allowed”

Fantasmagieria 159Z cyklu “znowu wyrobiliśmy się przed końcem wtorku” prezentujemy kolejny odcinek najpodkastu.

Z wypiekami na twarzy oczekujemy kolejnych premier tego roku, ale póki co gramy w to co mamy. Przede wszystkim wracamy do Bulletstorm. Nie otwieramy kącika, ale grze autorstwa PCF należało się jeszcze kilka słów komentarza. Jednakże, ten odcinek upłynie pod znakiem nadrabiania zaległości. Będzie o wydanej po liftingu Beyond Good and Evil, niedocenionej Zack and Wiki, a także wysprzedawanej za bezcen Command and Conquer 3: Tiberium Wars.

Na deser mała tyrada o tym jak to deprawuje się młodych za pomocą elektronicznej rozrywki i jak temu przyklaskują ci, którzy powinni stać na straży moralności!

Zapraszamy do słuchania i komentowania!

Ściągnij sto pięćdziesiąty dziewiąty odcinek podcastu

 
 Fantasmagieria - Podcast 159 [81:33m]: Play Now | Play in Popup
2
marca

Fantasmagieria - Podcast 158 - “Mała rzecz, a śmieszy”

Fantasmagieria 158Po krótkiej przerwie wróciliśmy i pełni entuzjazmu nadajemy z wirtualnego studia, pro publico bono, dla waszej przyjemności (i żeby uwieść wasze kobiety).

Na początek, nasz chyba najbardziej wdzięczny temat, czyli dziennikarstwo kontra piar. Temat poruszamy, zainspirowani najnowszymi sensacjami dotyczącymi niecnych praktyk wydawcy gry Two Worlds II, firmy Topware Interactive. Nie omieszkamy też wspomnieć o imprezie dla mediów zorganizowanej przez przedstawicielstwo Nintendo w Polsce, kiedy to w blasku reflektorów i ataków epilepsji, po raz pierwszy od czasów Mieszka I, zaprezentowano na ziemiach Polan konsolę 3DS, charakteryzującą się przede wszystkim własnym ekranem. W krainie absurdu będzie też o szewcu Chopinie.

Segment “W co ostatnio grałeś?” wyjątkowo kipi od nowości. Mimo zapewnień Adriana Chmielarza, Bulletstorm okazał się naprawdę bardzo dobrą produkcją. Z pewną taka nieśmiałością odkryliśmy, że bałwochwalcze zapewnienia, nie okazały się bardzo na wyrost i warto się tą grą zainteresować. Oczywiście jest i Killzone 3, produkt skrojony według najlepszych trendów i podany bardzo smacznie. Testujemy bez 3D i kontrolera ruchowego, bo jesteśmy hardcorez.

Na koniec słów kilka o nagrodach amerykańskiej akademii filmowej, tzw. Oscarach. To tak w ramach kącika kulturalnego.

Zapraszamy do słuchania i komentowania!

Ściągnij sto pięćdziesiąty ósmy odcinek podcastu

 
 Fantasmagieria - Podcast 158 [121:19m]: Play Now | Play in Popup