Archiwum: wrzesień, 2009

29
września

Fantasmagieria - Podcast 89 - “My, interaktywni”

Fanasmagieria 89Kolejny odcinek podcastu dla interaktywnych od interaktywnych. W tym tygodniu ostro gramy. Nie da się zaprzeczyć, czas zbierania korniszonów minął. Chciałoby się powiedzieć, że najważniejszą premierą była ta Halo 3: ODST, ale naszą uwagę zwróciły także gry muzyczne, długo oczekiwane dema (np. Forza Motorsport 3) i nieduże produkcje na Xbox Live Arcade, i zdajemy się o tym zapominać. Polecamy segment kulturalny “W co ostatnio grałeś?”.

Na zakończenie rozprawiamy nad artykułem “Kultura interaktywnego wideo: pięć minut przed rewolucją” z dodatku ‘Kultura’ Dziennika Gazety Prawnej, który ma rozpocząć nowy cykl felietonów, reportaży, itp. mających rozprawiać nad zjawiskiem, który my, gracze starej daty nazywamy grami wideo.

Zapraszamy do słuchania i komentowania!

Gra tygodnia: SingStar Polskie Hyty!

Ściągnij osiemdziesiąty dziewiąty odcinek podcastu

 
 Fantasmagieria - Podcast 89 [62:00m]: Play Now | Play in Popup
22
września

Fantasmagieria - Podcast 88 - “Spiral marketing”

Fanasmagieria 88Położone dwie ósemki to dwa razy nieskończoność, czyli tyle ile planujemy nagrać podcastów. Nie o tym jednak w najnowszym odcinku naj-podcastu. Skupimy się na faktach i mitach gier muzycznych, gdyż mieliśmy okazję zagrać w The Beatles: Rock Band, niemniej gro czasu zejdzie jednak na rozmowę o najnowszej Need for Speed z podtytułem Shift, która wywołuje dość skrajne emocje w redakcji Fantasmagierii.

Na koniec kilka słów komentarza w sprawie gry Wiedźmin 2, co jest niejako pretekstem do rozmowy na temat marketingu w branży i układach układzikach.

Zapraszamy do słuchania i komentowania!

Ściągnij osiemdziesiąty ósmy odcinek podcastu

 
 Fantasmagieria - Podcast 88 [107:28m]: Play Now | Play in Popup
17
września

Oozi: Ziemska Przygoda

Czasami do zrobienia fajnej gry nie trzeba sztabu deweloperów, a wystarczy zapał trzech entuzjastów. Zamiast jednak rozpływać się nad dopiero tworzoną grą, oddam głos Andrzejowi Pasińskiemu (znanemu czytelnikom naszego blogcasta jako ‘RiBEL), który jest jej współautorem.

Oozi pozdrawia Fantasmagierie

Oozi: Earth Advenure (Oozi: Ziemska Przygoda* - nieautoryzowane tłumaczenie tytułu - przyp. Dahman) to przedstawiciel nieco zapominanego gatunku platformówek 2D. Jako, że jesteśmy wielkimi fanami tego typu gier postanowiliśmy zrobić właśnie taką produkcję. Pod względem rozgrywki chcemy zbliżyć się do takich tytułów jak Super Frog, Rayman, czy też oczywiście Super Mario Bros. Wiadomo, dużo skakania i biegania po platformach, wskakiwania wrogom na głowy, zbierania gwiazdek, itp.

Oozi: Earth Advenure składać się będzie z czterech światów podzielonych na 50 etapów. Poszczególne światy różnić się będą oprawą graficzną, specyficznymi pułapkami i wrogami. Łącznie w całej grze wystąpi ponad 40 rodzajów przeciwników.

Rozgrywka zostanie podzielona na trzy tryby: Historii (Story Mode), Wyzwań (Challenge Mode) i Zręcznościowy (Arcade Mode).

Story Mode składać się będzie z 20 stosunkowo długich etapów, powiązanych ze sobą fabularnie. W trybie tym gracz wraz z pokonywaniem kolejnych etapów uczy się dodatkowych możliwości i poznają różne mechanizmy świata gry. Główny bohater, Oozi, to niezbyt rozgarnięty międzyplanetarny kurier, który na skutek nieszczęśliwego wypadku budzi się na dziwnej planecie zwanej Ziemią. Pozbawiony swego sprzętu i statku kosmicznego musi odzyskać swoją własność.

Challenge Mode to z kolei zestaw 30 etapów o zwiększonym stopniu trudności. Będą to etapy krótsze niż w trybie Historii (każdy 3-5 min. gry), ale z konkretnie postawionym przed graczem zadaniem: przejście etapu w określonym czasie, wyeliminowanie wszystkich wrogów, itd. Etapy trybu Wyzwań odblokowywane będą w miarę postępów gracza w trybie Historii.

Arcade Mode odblokowany będzie po ukończeniu trybu historii. Tryb ten pozwalać będzie na zagranie w dowolny etap z trybu historii. Dodatkowo w trybie tym wprowadzony zostanie system ocen po zakończeniu etapu.

Oozi Ziemska Przygoda

Jesteśmy młoda ekipą - to nasz pierwszy wspólny projekt, więc za bardzo nie szalejemy. Gra w pierwszej kolejności ukaże się na PC - prawdopodobnie na serwisach dystrybucji cyfrowej (STEAM, GamersGate, itp.). Bardzo zależy nam na wejściu z grą na serwisy konsolowe typu Xbox Live Arcade, Playstation Network czy też WiiWare - czas pokaże czy nam się to uda. Najbardziej realne w temacie konsolowych jest wypuszczenie gry na Xbox LIVE Indie Games (wcześniej znane jako Xbox Community Games).
– Andrzej Pasiński

Oozi: Earth Adventure - devBlog - dziennik twórców.

Andrzej Pasiński - grafik/animator/designer, wcześniej 4 lata pracował w studio InImages, teraz skoncentrował się nad własną produkcją. Zainteresowanych poprzednią grą Andrzeja Turtix odsyłam tutaj.

15
września

Fantasmagieria - Podcast 87 - “Czasograczoocena”

Fanasmagieria 87The Beatles: Rock Band, gra, która obudziła wszystkie niebranżowe media i skierowała ich uwagę w stronę naszej ulubionej rozrywki. Artykuły w każdej szanującej się gazecie lub brukowcu przelewają się od ilości miodu, bo to przecież “najważniejsza” gra w historii. My wiemy swoje, ale fajnie jest czasami popatrzeć na entuzjazm dyletantów.

W międzyczasie postanowiono wydać kompilację absolutną piosenek zespołu. Co ciekawe zestaw sprzedawany jest za nie małe pieniądze w dwóch wersjach: stereo i mono. Zgadnijcie, która jest droższa. The Beatles in Stereo kosztuje £169.99, a wersja Mono £199.99 (na dodatek ma mniej płyt). Jako, że hobbistycznie zajmuję się montażem dźwięku, a także posiadam zdrową parę uszu, nie jestem w stanie zrozumieć fenomenu mono i chyba rzeczywiście jakość techniczna w obecnych czasach ma mniejsze znaczenie, ale żeby od razu dorabiać do tego filozofię i doić naiwnych konsumentów?

Wracając do podcastu. Porozmawiamy raz jeszcze o grze Batman Arkham Asylum, przyjrzymy się najnowszym recenzjom NFS Shift, itd. Jest ciekawie i sympatycznie, choć musicie nam wybaczyć nienajlepszą jakość nagrania, chochliki nie śpią.

A teraz coś na dokładkę. Kampania promocyjna Halo 3: ODST ma się pysznie i choć gra wychodzi dopiero za tydzień handlarze plastikiem wyciągają na wierzch zabawki i wszystko inne związane z marką, zacierając rączki. I tak przechadzając się po sklepie, szukając odpowiedniej zabawki dla dwuletniego malucha, oczy me ujrzały klocki Halo. Dokładnie klocki nazywają się Mega Bloks i są “kompatybilne” z LEGO. Nie było okazji, żeby o tym porozmawiać na podcaście, dlatego postanowiłem wrzucić małą galerię. Zestawów jest kilka (Hornet, Scorpion, Warthog, Banshee, Ghost, itd.),  ale wybrałem ten z Hornetem (w komplecie ze Spartanem i jakimś mięsem armatnim).

Halo Mega BloksHalo Mega Bloks
Halo Mega BloksHalo Mega Bloks
Halo Mega BloksHalo Mega Bloks

A na koniec ogromne gratulacje dla reprezentacji Polski siatkarzy za czyn ku pokrzepieniu serc. Tak trzymać!

Zapraszamy do wysłuchania odcinka i komentowania!

Ściągnij osiemdziesiąty siódmy odcinek podcastu

 
 Fantasmagieria - Podcast 87 [65:30m]: Play Now | Play in Popup
8
września

Fantasmagieria - Podcast 86 - “Wybitnie inteligentne jednostki”

Fantasmagieria 86Fantasmagieria właśnie znalazła się w Księdze Rekordów Guinessa w kategorii najlepszy podcast o grach na “F”. No, ale nie będziemy się rozpływać w zachwytach, tylko po serdecznym rozdaniu achievementu “Oklaski” 50G przejdziemy do krótkiego omówienia najnowszego odcinka.

Nie ma co ukrywać, że grą numero uno jest Batman: Arkham Asylum, znany w Polsce pod wieloma swojskimi nazwami. Nas przygody Gacka u Czubków zachwyciły porządną rzemieślniczą robotą (nie chałturą) i fachowym, pełnym wyczucia, potraktowaniem przygód Mrocznego Rycerza. Po przerwie [34:37] omówimy wszystkie dodatki do Fallout 3 (poczynając od Operation Anchorage, a na Mothership Zeta Jones kończąc) i wrócimy do dema DIRT 2. Będzie też sporo o kapotażu (z fr. capotage), w końcu pojawia się on coraz częściej w grach i warto temu zjawisku kilka słów poświęcić.

Na koniec, temat ważki, porozmawiamy o produkcji gier i marketingu w kontekście grupy docelowej, czyli czy prawdziwą jest teza, że choć średnia wieku gracza oscyluje około 30tki, to i gry nawet dla dorosłych robi się pod nastolatków?

Zapraszamy do słuchania i komentowania! Nie zapomnijcie polecić nas swoim znajomym i lepszym połówkom!

Ściągnij osiemdziesiąty szósty odcinek podcastu

 
 Fantasmagieria - Podcast 86 [101:17m]: Play Now | Play in Popup
5
września

Czapki z głów…

1
września

Fantasmagieria - Podcast 85 - “Z grubsza piękne nic”

Fanasmagieria 851. września - 70. rocznica wybuchu drugiej wojny światowej. O tym przypomni dziś jeszcze niejeden serwis, czy program telewizyjny, które wypełnią ramówkę każdej ze stron czy stacji, więc warto ściągnąć najnowszy odcinek Fantasmagierii, jeśli chce się mieć jakąś alternatywę.

W najnowszej odsłonie podcastu po raz pierwszy od dłuższego czasu nadajemy w kwartecie (jedna z osób, dla efektu mówi z wiaderkiem na głowie).  Będziemy rozmawiać o najnowszym MMORPG Cryptic Studios - Champions Online, demie intrygującej stylistycznie WET, powrócimy do Shadow Complex, rozbijemy na atomy gatunek zwany Westernem i więcej.

Zapraszamy do słuchania i komentowania!

Ściągnij osiemdziesiąty piąty odcinek podcastu

 
 Fantasmagieria - Podcast 85 [78:15m]: Play Now | Play in Popup