Archiwum: grudzień, 2014

24
grudnia

Fantasmagieria - Podcast 305 - “Wydanie Świąteczne: Jednorożec z Doliny Węży”

Fantasmagieria 305

Nie spodziewaliście się, że wywiążemy się z obietnicy wyemitowania odcinka świątecznego, a tu taka niespodzianka. Specjalnie dla was zebrało się kworum i nagrało podcast o grach i nie tylko, gdzie “nie-tylko” zajmuje 90% odcinka. O grach nie znajdziecie niemal nic, na koniec kilka słów tylko o No Man’s Sky i Elite: Dangerous.

Jako że, dzięki naszemu drogiemu słuchaczowi - Frediemu, odkryłem perłę kinematografii PRLu tj. “Klątwę Doliny Węży”, wybaczyć musicie, że rozmowa obiera kurs w kierunku klasyki SF - nie tylko z rodem z Polski. Rozmawiamy m.in. “Łowcy androidów” (plotkuje się o kontynuacji, kiedy w międzyczasie pierwszy film trafił ponownie do kin), “Pamięci absolutnej” (obu wersjach kinowych - zapomnieliśmy o serialu), wydaniu kolekcjonerskim zbioru dzieł Roberta A. Heinleina (tzw. Virginia Edition), itd. Po raz kolejny z sentymentem patrze na wizje pisarzy fantastyki-naukowej, którzy przewidywali dla cywilizacji bardziej ekscytującą przyszłość, niż to co mamy obecnie. Niestety podróże międzyplanetarne pozostają w kwestii pisarzy i twórców filmowych, ale za to jakich!

Wesolych Swiat!A teraz lecę spędzać święta wg tradycji wielkiego Clarka Griswolda. Przyjmijcie życzenia pogodnych i wesołych świąt. Pamiętajcie, aby spędzić ten czas z rodziną i przyjaciółmi, z dala od konsol i komputerów. Choć świąteczne promocje kuszą, nie trzeba w te wszystkie gry grać teraz (mogą poczekać parę dni na okres między świąteczny, ha ha). Dziękuję wszystkim słuchaczkom i słuchaczom za kolejny rok, który spędzamy razem i liczę na kolejne. Zdrówka!

W rozmowie udział wzięli Tzymische (prosto z dziupli św. Mikołaja) i Dahman. Zapraszam do słuchania, komentowania i polecania znajomym! Nie zapomnijcie też o wypełnieniu ankiety!

Ściągnij trzysta piąty odcinek podcastu

 
 Fantasmagieria - Podcast 305 [63:28m]: Play Now | Play in Popup
19
grudnia

Fantasmagieria - Podcast 304 - “Luz gietea sześć”

Fantasmagieria 304

Wybaczcie zakatarzony głos. Niestety choróbsko mnie wzięło i mając do wyboru nagrywanie z zatkanym nosem lub nienagrywanie w ogóle, wybrałem to pierwsze i liczę na waszą wyrozumiałość.

Czasu mieliśmy niewiele, ale udało nam się m.in. przedstawić kolejny epizod cyklu Raport ze zbiórki, porozmawiać o grach wyścigowych na nową i starą generację, skomentować sytuację geopolityczną Steama, opisać konstrukcję popularnych dołów kloacznych, czy podzielić się wrażeniami z symulatora bezwzględnego myśliwego i więcej!

Na koniec poradnik zakupowy na święta:

Książki: “Upadek gigantów“ - Kena Folletta
Czasopisma: Coś na progu #10, Secret Service 98, Gamer
Filmy: Atari: Game Over, Strefa zrzutu, Pasażer 57.
Gry planszowe: Wojna narodów, Mage Knight, Ora et Labora, Agricola

W rozmowie udział wzięli Cooldan, Jules i Dahman. Zapraszam do słuchania, komentowania i polecania znajomym! Nie zapomnijcie też o wypełnieniu ankiety!

Ściągnij trzysta czwarty odcinek podcastu

 
 Fantasmagieria - Podcast 304 [72:00m]: Play Now | Play in Popup
18
grudnia

Plebiscyt na grę roku 2014 wg słuchaczy Fantasmagierii

Fantasmagierie 2014W momencie kiedy czytacie te słowa niemal gotowy jest kolejny odcinek najpodcastu, zanim jednak wrzucę go w Internetowy eter, muszę oficjalnie ogłosić naszą coroczną ankietę, w której wybieracie najlepszą grę roku, oraz jego największego śmierdziuszka. Przez następne kilka tygodni czekam na 10 waszym zdaniem najlepszych gier 2014. Zwróćcie uwagę na tytuły, o których się już nie pamięta, albo zostały przeoczone (zapominalskich co nie sięgają pamięcią poza sierpień odsyłam do wikipedii). Pamiętajcie, że liczą się tylko gry, które właściwą premierę miały w 2014 roku, czyli odpadają wszelkie remake’i, remastery, wersje HD, itd.

Wymienienie tej najbardziej rozczarowującej produkcji, tej jedynej, może stanowić problem, bo jest z czego wybierać, ale w tym roku dołożyłem dodatkowy punkt ankiety, w którym możesz napisać o tym co uważasz za warte podkreślenia, wspomnienia, pochwalania lub skrytykowania. Może to być wydarzenie, inicjatywa, skandal, postawa wydawcy, twórców gier, itp. Może to być też osoba, której zasługi warto podkreślić, lub którą należy za coś zganić. Odpowiedź nie jest obowiązkowa, ale najciekawsze komentarze zacytujemy w podcaście (na końcu odpowiedzi możecie się podpisać).

Jako, że nie chcę absolutnie w żaden sposób wpływać i ograniczać wyboru, w ankiecie trzeba wklepać samodzielnie tytuły gier.  Ankietę znajdziecie tutaj. Zapraszam do głosowania i komentowania (specjalna rubryka w ankiecie). Najlepsze komentarze przytoczę w podkaście!

11
grudnia

Drodzy Słuchacze…

Wlacz sie do gry!

Jako że cały polski Internet żyje ponownie sprawą Sekret Serwis, postanowiłem zająć waszą uwagę w innej kwestii, bo nie samymi dramami człowiek żyje. Od jakiegoś czasu większość interakcji ze słuchaczami przeniosła się na maila, facebooka lub twittera, przez co ucierpiały komentarze na www. Oczywiście jak pojawia się kontrowersyjny temat dyskusje ożywiają, ale brakuje tego nerwu, odzewu, który napędza nas do dalszej pracy. Kiedyś zabieraliście głos częściej, krytykowaliście, chwaliliście, kontynuowaliście dyskusję z odcinka. Dziś jest inaczej. O ile słuchaczy nam przybyło, to komentujących nie.

Wiem, że teraz królują grupy na fejsie, które całkowicie zastąpiły potrzebę wypowiadania się na forum, czy rozmowy w komentarzach. Spóźniłem się z tym, bo nigdy nie widziałem potrzeby zakładania grupy, a w tym momencie jest ich tyle, i większość robi świetną robotę w animacji społeczności, że nie sądzę, aby nowa pod szyldem Fantasmagierii miała szansę wybicia się. Dlatego apeluję, byście częściej dawali nam o sobie znać w komentarzach na www, proponowali tematy odcinków, być może sugerowali jakich gości zaprosić, byli jednym słowem zaangażowani.

Dla mnie Fantasmagieria jest formą ekspresji, która sprawia, że mogę spokojnie ciągnąć moje korpożycie bez popadnięcia w obłęd, a że to jest podcast, potrzebuję odzewu od słuchaczek i słuchaczy jak powietrza! :) Potrzebuję was! Pamiętajcie, żeby klikać subskrypcje na iTunes i tam wystawiać oceny, a także recenzje, pamiętajcie, aby lubić wpisy na www i udostępniać informacje o nowym odcinku (nie tylko za DLC). Każdy wasz głos jest ważny!

Na koniec mam pytanie do specjalistów od facebooka i generalnie social mediów. Czy są jakieś sposoby na okiełznanie algorytmów, słowa kluczowe, które pozycjonują lepiej wpisy w Aktualnościach. Warto byłoby poprawić statystykę, bo tylko 5% fanów strony klika w lubię, co bardzo zastanawia.

5
grudnia

Fantasmagieria - Podcast 303 - “Zmowa bezcelowa”

Fantasmagieria 303

Nie milkną echa porażki jaką okazała się premiera Assassin’s Creed: Unity. Wodę na młyn właścicieli Xboksów One wylał sam wydawca gry, Ubisoft, gdyż okazuje się, wbrew wszelkim znakom na niebie i ziemi, że wersja na PS4 mocno odbiega od tego co zapowiadano i jej problemy techniczne są dużo bardziej irytujące niż na konsoli Microsoftu. Czyżby okazało się, że mamy pierwsze sygnały zmiany warty? Trudno uwierzyć w teorię spiskową, że jest to wynik zakulisowych gier, gdzie ktoś poświęciłby własne dziecko dla materialnej korzyści, ale czy historia nie zna takich przypadków?

Wygląda na to, że dobra prasa, którą cieszyło się Sony przeszła do historii. Wyścig się zaczyna się od nowa, bo liczba sprzedanych konsol na tym etapie nie przesądza o tym co będzie za rok czy dwa (wystarczy wspomnieć przetasowania z poprzedniej generacji). Trzymam kciuki za czystą, honorową walkę, w której zwycięzcą będą tak naprawdę gracze, w myśl zasady gdzie dwóch się bije…

W kąciku “W co ostatnio grałeś?” właściwie dwa tytuły. Grand Theft Auto V w wersji odświeżonej, poprawionej, przygotowanej na nowe konsole oraz Lords of The Fallen. Tej ostatniej grze poświęcamy większość odcinka. Grę ukończyliśmy, więc możemy porozmawiać o tym co nam się podoba, co nie, gdzie widzimy istotne zmiany w stosunku do serii Souls, a gdzie złożenie hołdu.

W rozmowie udział wzięli Michał Sobieszek, Jules i Dahman. Zapraszam do słuchania, komentowania i polecania znajomym!

Ściągnij trzysta trzeci odcinek podcastu

 
 Fantasmagieria - Podcast 303 [89:38m]: Play Now | Play in Popup