7
stycznia

Plebiscyt na grę roku 2011 – rezultat i komentarze (miejsca 40 - 1 i rozczarowanie roku)

Jak obiecałem, przedstawiam pełniejsze zestawienie wyników ankiety na grę roku i śmierdziuszka roku. Tym razem frekwencja zdecydowanie dopisała – oddano dwa razy więcej głosów niż poprzednio. Bardzo podobały mi się uzasadnienia głosujących i te najciekawsze pozwolę sobie zamieścić.

Kiedy będziecie przeglądać listę, chciałbym, abyście zwrócili uwagę na jedną kwestię. Nie sugerując puli, z której można było wybierać, ani nie dzieląc gier na platformy, czy budżet, udało się stworzyć w pełni obiektywy obraz, choć złożony z subiektywnych elementów (głosów graczy). Nie każdy się nad tym zastanawia, ale większość serwisów narzuca pewną, ograniczoną listę i knebluje graczy. Alternatywą jest układanie dziesiątek kategorii, zapominając o tej najważniejszej – przyjemności z grania.

Nie jest to może algorytm na zasadzie, którego metacritics wylicza swoje zestawienia, ale układanie tego wszystkiego w arkuszu kalkulacyjnym, paradoksalnie, sprawiło mi dużo satysfakcji. Oprócz zdecydowanego faworyta, układ zmieniał się wielokrotnie wraz z napływem głosów. Pierwszą piętnastkę poznaliście już słuchając odcinka 197, ale aby podtrzymać misternie tkaną dramaturgię, pozwolę sobie fragment po fragmencie wrzucać listę od końca.

Dodam, że w przygotowaniu mam także część, w której do podzielenia się swoim typami zaprosiłem osoby znane z innych serwisów. Mam nadzieję, że odpowiedzi będzie sporo, a wtedy poświęcę temu osobny wpis.

Teraz jednak zapraszam do zapoznania się z listą i komentowania. Zdecydowanie polecam przesłuchanie odcinka przed lekturą.

Na początek miejsca od 40 do 31.

40 Binding of Isaac
39 FIFA 12
38 Unepic
37 The Book of Unwritten Tales
36 Ultimate Marvel vs. Capcom 3
35 Heroes of Might & Magic VI
34 DiRT 3
33 Alice: Madness Returns
32 Catherine
31 nieSławny: InFamous 2

Komentarz słuchacza, który wskazał m.in. The Book of Unwritten Tales – „Bardzo słaby rok. Prawie zupełnie przestaję grać. Nie dlatego, że nie mam czasu, tylko dlatego, że po prostu coraz bardziej szkoda mi czasu na gry, które nie tylko dają mi dużo mniej do myślenia niż książki, filmy i seriale, ale również dają mi coraz mniej rozrywki, między innymi poprzez swoją infantylność, powtarzalność, słabą tzw. grywalność oraz nudne fabuły. W przyszłym roku sięgnę tylko po najważniejszych 3-5 tytułów w przeciągu całego roku, a tak mało jeszcze mi się do tej pory nie zdarzyło. Ale niestety ostatnimi czasy sięgnięcie po prawie każdą grę kończyło się sporym rozczarowaniem i zdziwieniem, że to się w ogóle sprzedaje. Być może zbyt duża ilość graczy sięga po prawie wszystko jak leci, bo wydaje się, że warto to wszystko znać. Chyba trzeba stać się dużo bardziej selektywnym.

Komentarz słuchacza, który wskazał m.in. The Elder Scrolls V: Skyrim, Binding of Isacc, Terraria, Bastion – „Sporo gier z końcówki roku jeszcze nie miałem okazji sprawdzić (Batman, AC, Zelda), także zmuszony jestem je pominąć na liście.
GOTY (tłum. - gra roku) - Skyrim wg mnie zdecydowanie zasługuje na to miano, pomimo monotonii, która może się pojawić po pewnym czasie i bugów (chociaż sam wiele ich nie uświadczyłem). Nowy TES ponownie rozbudził we mnie chęć grania. Myślę, że za parę miesięcy powrócę do Skyrima, tym razem uzbrojony w masę modów poprawiających i urozmaicających rozgrywkę, które niewątpliwie się pojawią.

30 Limbo
29 Minecraft
28 Star Wars: The Old Republic
27 Rage
26 Total War: Shogun 2
25 Magicka
24 Dragon Age 2
23 Terarria
22 Trine 2
21 Dead Island

Komentarz słuchacza, który wskazał m.in. Mortal Kombat, Catherine, Batman: Arkham City, Dark Souls, Rayman Origins, Back to the Future - „Dlaczego? 1. Przejrzenie na oczy i wrzucenie prawdziwego świata Mortal Kombat, gdzie fatality ściele się gęsto, a krew spływa po ekranie. 2. Gra z każdej strony inna - logiczna z pewnym ważnym pytaniem <<Co z odpowiedzialnością?>> 3. Batman to Batman. Rocksteady zrobiło to znowu i dostarczyli grę doparcowaną w każdym calu. Od świetnego systemy walki po skradanie i znajdzki. 4. Wystarczy ginąć co 30 sekund i tracić wszystko co posiadasz żeby się zakochać. 5. Piękna gra, przypominająca część pierwszą, w którą grałem na PSX, to i jeszcze co-op na 4 graczy. 6. Kontynuacja filmu. Może mechanika i grafika nie powalają, ale fabula i bohaterowie rządzą.”  

Kolejny komentarz - „W tym roku żadnej grze nie przyznałbym tytułu gry roku. Rok rozczarowujący. Nie przyniósł żadnych <<nowych>> gier - masa kontynuacji. Zabrakło nowego <<launchu>> z sektora AAA, z ciekawą fabułą i wciągającą akcją.” 

Komentarz słuchacza, który wskazał m.in. L.A. Noire - „L.A. Noire jest świetną grą, której wizerunek został zniszczony przez takiego jednego, łysego, który nie chciał płacić ludziom.”

20 Halo Combat Evolved Anniversary
19 Dead Space 2
18 Call of Duty: Modern Warfare 3
17 Crysis 2
16 Killzone 3
15 Forza Motorsport 4
14 Mortal Kombat
13 Assassin’s Creed: Revelations
12 Bulletstorm
11 Bastion

Komentarz słuchacza, który wskazał m.in. Wiedźmin 2: Zabójcy Królów, Deux Ex: Bunt Ludzkości, InFamous 2 - „Pierwsza piątka niezwykle wierna. Wiedźmin 2 grą roku, mimo niedoróbek; InFamous 2 za klimat i zakończenie, oraz generalną sandboxową doskonałość; Deus Ex HR na trzecim miejscu dlatego, że w odróżnieniu od Wiedźmina, w którym to refleksje o niedoróbkach naszły mnie po przejściu, w Deus Exie nachodziły mnie w trakcie przechodzenia gry i w sumie widać, że niemal każdą rzecz dało się zrobić lepiej. Skyrim na czwartym raczej bez jakiś głębszych komentarzy, Shogun 2 na piątym, za spektakularne, krwawe efekty pola wojny.” 

Komentarz słuchacza, który wskazał m.in. Batman: Arkham City i The Elder Scrolls V: Skyrim -  „Skyrim za całokształt. Jest to pierwsza część TES, która tak mnie wciągnęła. Pomijając fakt, że walki ze smokami po jakimś czasie stają łatwe i już nie robią takiego wrażenia jak na początku oraz całej masy bugów, jest to gra wspaniała; Batman to marka sama w sobie, wszystko co ma “Batman” w tytule jest fajne.” 

Komentarz słuchacza, który wskazał Dark Souls - „Gra dla biedaków - od premiery nie kupiłem żadnej innej gry, bo nie miałem ochoty w nic innego grać.”

Komentarz słuchacza, który wskazał m.in. Deus Ex: Bunt ludzkości, Dark Souls, E.Y.E: Divine Supremacy - „Ja oceniam gry przede wszystkim pod względem fascynujących światów jakie przedstawiają. Jeśli zaprezentowane wizje wzbudzą ciekawość, tak żeby chciało się bardziej eksplorować dane uniwersum, to taka gra zasługuje na dobrą ocenę. Jeśli dodatkowo wiąże się to ze świetną mechaniką, to mogę ją rozważyć jako gra roku. Nie brałem po uwagę hamburger-person-shooterów (HPS-ów) i Skyrima, który grą świetną jest, ale mam przesyt nordyckiego i LOTR-owskiego fantasy, więc w tym roku podziękowałem.”

10 Gears of War 3
9 Battlefield 3
8 Uncharted 3: Oszustwo Drake’a
7 Dark Souls
6 Portal 2
5 L.A. Noire
4 Wiedźmin 2: Zabójcy Królów
3 Batman: Arkham City
2 Deus Ex: Bunt Ludzkości
1 The Elders Scrolls V: Skyrim

Na koniec śmierdziuszki roku, czyli gry, w których pokładaliśmy wiele nadzieji, być może zbyt podnosząc poprzeczkę, a nie koniecznie, gry słabe (no może poza zwycięzcą).

5 The Elder Scrolls V: Skyrim
4 Call of Juarez: The Cartel
3 Dragon Age 2
2 Battlefield 3
1 Duke Nukem Forever

Rozczarowany Duke Nukem Forever napisał „Ta gra powinna istnieć, tak jak istniała, tylko w głowach graczy. Stary silnik, archaiczne podejście, wymieszane z rozwiązaniami ze współczesnych strzelanek, zupełnie nie pozwala graczom, którzy pamiętają Duke Nukem 3D, odbyć sentymentalnej podróży. Duke Nukem Forever nie jest ani przełomowy, ani śmieszny, ani nawet po prostu dobry, więc nie oferuje nowemu pokoleniu absolutnie nic. To słaba gra na poziomie tytułów wydawanych na licencjach.”

Rozczarowany RAGE napisał „Jako fan designu id Software zawiodłem się zbyt płytkim potraktowaniem wykreowanego świata, nie wykorzystaniem potencjału, który mógł być rozwinięty niewielkim kosztem, małą ilością walk z bossami (co w grach id jest znamienne) i fatalnym zakończeniem całej rozgrywki.”

Rozczarowany Minecraftem napisał „Czego ja się spodziewałem po jedynie zwiększonej liczbie numerka… Mody, których jest od groma wprowadzają więcej zmian. Notch zamiast iść w budownictwo poszedł w RPG…”

Rozczarowany The Elder Scrolls V: Skyrim oraz Dragon Age 2 napisał „Wiem, to zaskakujące. Spędziłem przy tej grze już ponad 70 godzin. Nie był to czas stracony, ale w ostatecznym rozrachunku - gra rozczarowuje światem, którego zasad się nie szanuje. Gildiami, które są cieniem tych z Obliviona. Liczyłem na ciekawszą fabułę i więcej zaskoczenia przy questach. Oczywiście, Skyrim zachwyca wykonaniem, wielkością i wciągającym gameplayem. Przepiękne podziemia, skrywające tajemnice i będące często małymi, architektonicznymi dziełami sztuki. To jednak za mało, aby uznać, że Skyrim daje graczowi coś więcej. Przeciwnie, zaryzykuję tezę, że Oblivion był bardziej wciągający, a zasady świata i jego rekcje na nasze poczynania - bardziej przekonujące.”

Rozczarowany Battlefield 3 napisał „Świetna gra, ale niestety przegięta kampania reklamowa mocno zawyżyła oczekiwania.”

Ciąg dalszy, w którym m.in. do wypowiedzi zaprosiłem redaktorów innych serwisów, znajdziecie tutaj.

Autor: Dahman
Tagi: ,

9 Koment. do “Plebiscyt na grę roku 2011 – rezultat i komentarze (miejsca 40 - 1 i rozczarowanie roku)”

 1. Szkapeleniowieczek napisał(a):

  Heroes 6 no może to nie jakaś wybitna gra, ale żeby aż tak nisko :(

  No i zaczyna się “bardzo słaby rok”… :)

 2. wzdryngiwacz napisał(a):

  Witam pięknie !

  Słucham regularnie podcastu w sumie od niedawna. Mimo, że wydawało mi się, że zostaniemy stałymi sieciowymi przyjaciółmi to coraz częściej mam wrażenie, że ta przyjaźń mnie zabija. No może to za dużże słowo ale truje mnie napewno. Truje tak, że obawiam się spojrzeć w lustro bojąć się, że zobaczę tam tępego małpoluda co to cieszy się każdą blaszką albo innym świcidełkiem.
  Bo ja jakiś inny jestem. A wasz podcast co tydzień mi o tym przypomina.
  Jestem inny bo mimo 40 lat na karku ciągle odnajduję radość z grania. I to w sequele, które tak tu nienawidzicie. Jestem inny bo mimo 120 godzin spędzonych w Skyrim ciągle miło spędzam tam czas. Nie chodzę z nosem przy każdej ścianie i nie liczę pikseli na Xboxie aby potem porównywać ich liczbę z teksturą na PC.
  Jestem inny, ponieważ nie przeszkadza mi, że Wiedźmin 2 nie ma wielkich otwartych lokacji i pzez to jest beznadziejny. Nie ma dużych otwartych lokacji ale ma też ciekawą historię i wykonanie. Jestem inny, bo w Portal 2 jestem zafascynowany stworzonym światem, a przede wszystkim wspaniałymi postaciami i ich relacjami między sobą. Wcale mi nie przezkadza brak wielkich innowacji w grze.
  W sumie to chyba nawet dobrze. Jakby to napisać. Mimo, ż lubię czerwone wino i coca-colę to sięgając po puszkę coli wolałbym tam znaleźć colę a nie czerwone wino. Właśnie dlatego nie rozumiem narzekania na sequele. Wiem, że wszyscy tak robią - ale jak pisałem, jestem inny.
  Ale i gier w tym roku przyniosło mi frajdy, na które Wy tutaj nawet nie splunelibyście? Mnóstwo ! Że tylko wspomnę Alice, Shadow of the Damned albo Outland.
  Ktoś powie… po co się tym przejmujesz. Graj dalej i ciesz się grami. No tak. Tylko mam taki problem, że po usłyszeniu, że gra która mi się bardzo podobała jest totalnie beznadziejna to tak jakby sie okazało, że pyszne danie które przed chwilą zjadłem było zrobione z psa. Niby powinno smakować dalej dobrze ale to już nie to samo :) Matko… dlaczego ja jem psy ?!

 3. Dahman napisał(a):

  Nawet nie wiesz jak cieszy mnje twoj komentarz. Grami sie trzeba cieszyc nie katowac.

  Co do gier, ktorych zabraklo. Gralem tylko w demo Outland, ale ta gra jest rewelacyjna i jak tylko znajde czas to zajme sie pelna wersja.

 4. Dahman napisał(a):

  http://aukcje.wosp.org.pl/show_item.php?item=582969 Master Chief i gipsowy Geralt będą miały do kogo gębę otworzyć :)

 5. Majestic napisał(a):

  @Dahman
  Na jaką platformę wybierzesz?

 6. ranganatan napisał(a):

  Żałuje, że dopiero wczoraj skończyłem Bastion. Z pewnością bym na niego zagłosował mała gierka, a zapewniła mi bardzo miłe popołudnie. Moim skromnym zdaniem warta każdego wydanego punktu. Tak to jest jak sie ma te 30+ na karku i gra się kiedy ma się chwilę czasu.

 7. Arek napisał(a):

  Mam Outland od paru miesięcy i niestety nawet jej nie skończyłem. Nie potrafiła mnie tak przykuć do konsoli jak Limbo czy Trine. Ale pewnie kiedyś ją skończę :-)

 8. Dahman napisał(a):

  Majestic: PS3.

 9. Loki Lyesmyth napisał(a):

  Ehhh, ty i twoja cenzura politycznej poprawności Damian :)
  Muszę przyznać że zarówno ten rok, jak i klasyfikacja jest ciekawa