27
października

Fantasmagieria - Podcast 300 - “Beton-gate”

Fantasmagieria 300

Pytanie czy można mówić o dojrzałości medium poprzez liczbę i wagę afer jakie się im przypisuje? No bo kto rozwodziłby się o mizoginii wśród hodowców np. patyczaków? I tu weźmy tzw. gamergate. Według pewnych utartych, nie bez przyczyny, stereotypów, gracz to facet w młodym wieku grający w produkcje pokroju Call of Duty czy Grand Theft Auto. Oczywiście statystyki pokazują wyraźnie, że graczek nie jest wcale mniej niż graczy, ale czy naprawdę ten stereotypowy gracz powinien się czuć zagrożony obecnością kobiet-graczy? Czym tłumaczyć szczeniackie zachowanie w momencie kiedy w zdominowanym przez samców środowisku pojawi się płeć piękna? Czy na serię filmów o portretowaniu kobiet w grach trzeba reagować pogróżkami? Czy to w ogóle jest charakterystyczne tylko dla naszego medium, a może zdarza się wszędzie?

Jakoś nam ostatnie tygodnie obrodziły w kontrowersje, niemniej zaczyna się powoli sezon świąteczny i wychodzi coraz więcej interesujących tytułów. Wracamy na chwilę do Zaginięcia Ethana Cartera, a także wymieniamy się uwagami co do Obcego: Izolacji. Gry zdecydowanie godne polecania, o czym staramy się przekonać w odcinku.

W kwestii organizacyjnej. Świętowanie i fajerwerki odkładamy na późniejszy termin. Nie chciałem, aby w cyklu wydawniczym najpodcastu były zbyt duże przerwy, a przygotowanie specjalnego odcinka, to niestety nie takie hop-siup, więc uznałem, że najlepszym będzie poczekać z jego realizacją. Dlatego też jest jeszcze czas, abyście do nas napisali, zaproponowali co moglibyśmy zrobić, co chcecie usłyszeć, zaproponować tematy, może wysłać jakieś nagranie z dobrym słowem, spotkać się w wirtualnym studiu, wysłać walizkę pieniędzy itd. Kontakt: dahman (m@łpa) fantasmagieria.net.

W rozmowie udział wzięli Dr Judym i Dahman. Zapraszam do słuchania, komentowania i polecania znajomym!

Ściągnij trzysetny odcinek podcastu

 
 Fantasmagieria - Podcast 300 [93:29m]: Play Now | Play in Popup

Autor: Dahman
Tagi: , , , , ,

15 Koment. do “Fantasmagieria - Podcast 300 - “Beton-gate””

 1. Krzysiek napisał(a):

  Błąd pobierania na ajtuns…tylko ja mam ten problem?

 2. Dahman napisał(a):

  Ścieżkę do pliku poprawiłem, spróbuj odświeżyć feed, powinno być okay.

 3. rev napisał(a):

  Świetny odcinek, cieszy powrót dr Judyma, tak trzymać Panowie! :)

 4. Fredi napisał(a):

  Ja tam się tylko wnerwiłem że tak rzadko Judym się produkuje. Ja wiem, są powody wagi najwyższej, ale jakby się chciało, to by się czasem dało.

  PS. Wszelka przemoc i złe traktowanie kobiet w grach jest naganne? Nie żebym się w tym lubował, ale to chyba często ważny element rysunku postaci, świata, stosunków społecznych itd. To trochę jakby żądać od filmów o drugiej wojnie światowej żeby nie pokazywały złego traktowania żydów bo traci to antysemityzmem. Mnie wybatożenie dziwki wydaje się naturalniejsze niż często ahistoryczne i absurdalnie przerysowane tzw. silne postaci kobiece, wsadzone głównie aby się podlizać części klientów(ek). Tak, znam argument że to tylko gry i wszystko tu jest umowne i o nic nie wolno mi się czepiać, a kobiety maja prawo do fantazjowania. No pewnie że mają, ale ja mam prawo lubić produkcje mniej “przegięte”. Tak samo nie lubię wszystkich absurdalnych postaci Girsopodobnych i kolesi o szczęce szerokości bagażnika od wartburga.

 5. KubaS napisał(a):

  Chyba się skuszę na Alien Isolation i E Cartera, po wysłuchaniu odcinka.

  A jeśli chodzi o horrory, gry eksploracyjne, oparte na dobrze nakreślonych postaciach i ciekawej fabule, produkcje które rzeczywiście potrafią wykręcić emocjonalnie flaki, to nie przypominam sobie byście kiedykolwiek wspominali o CAT LADY - produkcji stworzonej przez mieszkającego w Anglii Polaka. Jak dla mnie jedna z najbardziej poruszających gier ostatnich lata. Akurat jest na Steamie na przecenie za jakieś śmieszne grosze - więc jak ktoś nie zna, to BARDZO polecam!

  https://www.youtube.com/watch?v=Wx6j2I8v2Z0

 6. Dawid W napisał(a):

  Panowie (nie tylko z tego odcinka). Po pierwsze - serdeczne gratulacje. Z okazji jubileuszu, jak i poziomu dyskusji. W porównaniu z tym co było ze dwie setki podcastów temu… Nie będę gadać - mamy wszyscy trochę więcej lat na karku, i może lepiej niech tak zostanie ;)

  I koment merytoryczny: To, co mówi Anita Sarkeesian nie jest nauką, przynajmniej w ścisłym słowa znaczeniu. Nie można sfalsyfikować (ani wedle dawniejszych kryteriów – potwierdzić obiektywnym doświadczeniem) jej zdania na temat negatywnego ukazywania kobiet czy stopnia zawartości scen z jego udziałem w grach (no, chyba że przez nieumieszczanie kobiet w grach w ogóle). Poglądy Sarkeesian są zatem analizą krytyczną, która jedynie w dziedzinach humanistycznych może uchodzić za „metodę naukową”. Dla mnie to rodzaj opinii – w przypadku Sarkeesian wyrażonej bardzo trafnie, składnie, ale też selektywnie. Jednak fakt, że jest to opinia w ŻADEN sposób nie uzasadnia małostkowości i ofensywności osób atakujących ją. Przepraszam, ale ze zdania dra Judyma może pośrednio wynikać, że jeśli byłaby to osobista opinia to można jej autorkę atakować bardziej, niż gdyby była to analiza naukowa. Nie. Nie tylko ze względu na groźby karalne, które padły, ale też na podważenie prawa do wolności słowa – w wypowiedziach Sarkeesian nie ma ataków personalnych czy wyrażonych bezpośrednio wobec konkretnych podmiotów prawnych, jest przede wszystkim ocena moralna, kulturowa pokazywanych sytuacji. I za tą, odważną – choć przecież subiektywną, ocenę wylewa się na nią wiadra pomyj. Ohyda.

 7. R4Zi3L napisał(a):

  Kolejny odcinek za 3 tygodnie?

 8. Tzymische napisał(a):

  Pewnie jakos tak - ciagle swiatujemy :)

 9. Tzymische napisał(a):

  a nawet swietujemy :P

 10. pavlikowicz napisał(a):

  Jestem świeżo po obejrzeniu filmu Interstellar. Rewelacyjne kino. W końcu obejrzałem dobry film sf.

 11. rev napisał(a):

  Ja idę w czwartek i już czekam na kącik Interstellar w Fantasmagierii. ;)

 12. Tzymische napisał(a):

  pavlikowicz => chyba zartujesz :)

 13. rev napisał(a):

  No to zapowiada się ciekawy odcinek :)

 14. kamil950 napisał(a):

  @KubaS @Dr Judym @Dahman - w ogóle, jeśli szuka się także takich bardziej ambitnych gier (jak np. The Cat Lady), to oprócz bardziej znanej w tym gronie strony www.jawnesny.pl polecam także:

  http://kultura.gazeta.pl/blogi/interakcja

  (albo link do najstarszej szóstej strony tego bloga - http://kultura.gazeta.pl/blogi/interakcja?page=6 )

  http://technopolis.polityka.pl/ (gdzie są teksty zarówno o tych bardziej jak i mniej ambitnych tytułach, aczkolwiek pisanych raczej w inny sposób niż na tych najbardziej popularnych stronach czy pismach o grach ; obecnie na Technopolis pisze także autor bloga z kultura.gazeta.pl/blogi/interakcja)

 15. KaszaWspraju napisał(a):

  Brakowało spojrzenia “doktora” od dłuższego czasu, przyjemny odcinek.