28
kwietnia

Fantasmagieria - Podcast 249 - “Cyfrowa tułaczka”

Fantasmagieria 249Rozgadaliśmy się w tym tygodniu, ale trzeba przyznać, że było o czym. Przede wszystkim, tydzień temu, zakończył się Europejski Festiwal Gier Digital Dragons 2013. Nie robimy relacji, raczej omawiamy dwa główne panele: ten większy, poświęcony polskiej branży gier, na którym pojawili się przedstawiciele niemal wszystkich największych polskich studiów, oraz ten mniejszy, o fabule i jej przedstawieniu w grach. Do tego staramy się dorzucić kilka słów od siebie.

Gdzieś w tym wszystkim znajdziemy chwilkę na dygresję w stronę EVE Online, Traviana, czy OGame, których gros zabawy polega na kontaktach poza samą grą.

Drugą część, wyjątkowo sporą, zajmie nam rozmowa o grach, w które ostatnio graliśmy. Na zliczenie tych wszystkich tytułów, nie starczy palców jednej ręki, stąd przygotowałem mały spis treści. Sytuacja wyjątkowa, a nie stały dodatek, ale rozumiem, że czasami ktoś woli posłuchać o Guacamelee, czy Warframe, bardziej niż o Star Treku, Dark Souls, itd. Coś co jednak może stać się tradycją to wersja odcinka w wyższej jakości, w stereo i trzy-D. Dajcie znać co o tym sądzicie.

03:14 - Komentarz po Digital Dragon 2013
46:57 - W co ostatnio grałeś?
48:16 - Warframe
62:35 - Don’t Starve
66:34 - Guacamelee
79:19 - Flashback
84:04 - Sacred Citadel
88:45 - Star Trek
122:59 - Dark Souls

Zapraszam do słuchania i komentowania!

– Organizacyjnie: W następnym tygodniu przekroczymy magiczną barierę 250 odcinka. Myślę, że warto, aby był on wyjątkowy. Może macie pomysł na to co chcielibyście usłyszeć. Albo macie jakieś pytania, chcielibyście dowiedzieć się czegoś na temat F. od kuchni, a może chcecie z nami się czymś podzielić, opowiedzieć, itd. Drzwi wirtualnego studia stoją otworem. Chętnie posłucham historii o tym jak wasze życie zmieniło się odkąd odkryliście naj-podcast. A może sami coś nagrywacie i słuchacie Fantasmagierii? Można się ze mną skontaktować przez dahman (<mlpa>) fanasmagieria.net. Będzie mi bardzo miło.

Ściągnij dwieście czterdziesty dziewiąty odcinek podcastu
Wersja 128 kpbs stereo

 
 Fantasmagieria - Podcast 249 [144:09m]: Play Now | Play in Popup

Autor: Dahman
Tagi: , , , , , , , , , , , , , ,

15 Koment. do “Fantasmagieria - Podcast 249 - “Cyfrowa tułaczka””

 1. ranganatan napisał(a):

  Dziękuję za podcast. I proszę o wprowadzenie na stałe spisu treści. Z góry dziękuję.

 2. nef napisał(a):

  DG nie powaliło, ale początki z reguły są trudne. Mam nadzieję, że z każdą edycją nabierać będzie rumieńców. Nie bardzo rozumiem narzekania z powodu braku zdolności dojścia do wspólnych wniosków. To miało być celem, czy też waży na ocenę meritum dyskusji?
  PS. Mało Piotrka.
  PS2. Odnośnie czeskich deweloperów - 1. Operation Flashpoint, 2. Mafia, a dalej cała reszta, włączając w to małe projekty Amanity Design.
  PS3. Polecam Dragonborn.

 3. Dahman napisał(a):

  Może, gdyby dać im jeszcze godzinkę, mogliby wysnuć jakiekolwiek wnioski, a tak cokolwiek jedna osoba powiedziała, kolejna sprowadzała ją na ziemię. A wydaje mi się, że mimo tej mocno zmanierowanej angielskimi wrzutkami dyskusji można było coś jednak konkretnego powiedzieć, zdradzić jakieś tajniki radzenia sobie w trudnym momencie w jakim się obecnie znajdują.

  To co widać było jak na dłoni, to jak bardzo różne gałęzie polskiej branży gier reprezentują. Niby każdy z nich tworzy gry, ale ma zupełnie inne założenia i koncentruje się na innym rynku. Jedni idą w stronę PC i steama, drudzy gier na systemy przenośne, trzeci interesują się już konsolami nowej generacji, znowu inni chcą uniwersalnych gier przeglądarkowych, i kiedy tamci mówią o przesyceniu rynku, to kolejni nie oglądają się na nikogo tylko realizują ambitne plany gier bardzo wysoko budżetowych. Jak to się mądrze mówi, ładnie zdywersyfikowane opinie.

  Myślę, że jeśli krytyka dotrze do organizatorów, to kolejne edycje EFG DD będą spójniejsze i ciekawsze, bo generalnie podobają mi się takie imprezy.

 4. cooldan napisał(a):

  Zwłaszcza, że w porównaniu z zeszłoroczną edycją widać duży progres.

 5. psxfan napisał(a):

  Mnie się DD podobało, bo zawsze to jest jakaś informacja kto działa na naszym polskim rynku, który robi się coraz ciekawszy.

  Zabrakło czołowych ludzi z polskiego gamedevu, mówie o najważniejszych czyli Techlandzie, cdp red.

 6. Obserwator napisał(a):

  Dobrze widzieć nowy odcinek. Co może być lepsze od 2.5 godzinnej fantasmagierii? Chyba tylko 3.5 godzinna :)

 7. Dahman napisał(a):

  Uzupełniłem wpis o notkę dotyczącą 250 odcinka. Mam nadzieję, że ktoś się odezwie :)

 8. R4Zi3L napisał(a):

  Dahman, jak nagrałes głosy że uzyskałeś separację wszystkich głosów?

 9. Dahman napisał(a):

  R4Zi3L: kazdy nagrywa wlasna sciezke, a pozniej miksujac mozesz ustawic tak stereo, aby efekt byl bardziej “przestrzenny”.

 10. Wylfryd napisał(a):

  Zmniejszcie głośność na Skypie, bo słychać echo jak mówicie. Szczególnie w jednym momencie, gdy mówicie (Michał) o Dark Souls około 129 min.

 11. R4Zi3L napisał(a):

  To echo to chyba właśnie efekt łaczenia 3ch różynch tracków (albo ktoś miał głośniki zamiast słuchawek lol)

 12. dorelas napisał(a):

  Jak sie nazywala ta gra porownywana do shadow complex na ios o ktorej mowil Dahman, ze mozna wszedzie savewowac?

 13. Dahman napisał(a):

  To nie jest nowa gra, to jest emulacja Flashbacka na iOS. Nie wiem co za polityke maja w appstorze, ale gry nie pokazuje wyszukiwarka, musisz uzyc bezposredni link do itunes.

  http://www.itunesgames.net/reviews/039-flashback-039-ported-to-the-iphone

 14. dorelas napisał(a):

  “item currently not available in the austrian appstore” … cholipa :/ bede probowac inaczej. ale dzieki za link i za odpowiedz Waszej przeswietnosci. swietny podcast. a raczej najlepszy.

 15. Dahman napisał(a):

  Obawiam sie, ze usuneli appke calkowicie. W kazdym razie gra wyszla na kazda mozliwa platforme, wiec na pewno gdzies figuruje jako abandonware.